En sevilen sebzelerden biri olan bezelye, bugünün konusu.

Gelin bezelye mevsimine, bezelye saklama yöntemlerine ve dahasına beraber bakalım. Yolumuz uzun!

Bezelye Nedir?

Bezelye baklagiller familyasından yeşil renkli, iri taneli ve kabuklu bir yapının içerisinde bulunan bir bitkidir. İlkbahar ve yaz aylarında hasat edilen bezelye yemeklere lezzet ve besleyicilik katar.

Uzun gövdeli, iri taneli ve beyaz çiçekli olan bezelye zeytinyağlılara ve etli yemeklere oldukça yakışmaktadır. Aynı zamanda soğuk mezelerin içerisinde de ayrı bir lezzetli olmaktadır.

Haydi o zaman gelin bezelye hakkında bilinmeyen diğer detaylara da göz atalım.

Bezelye Hasadı Ne Zaman Yapılır?

Bezelye bitkisi yaklaşık olarak 8 ay gibi bir süreçte yetişip, olgunlaşmaktadır. 8. ayın sonunda ise uygun şekilde hasat edilir.

Peki hasat dönemi hangi tarih aralığına denk gelir?

Hava sıcaklığına bağlı olarak bezelyenin hasat sürecinde farklılıklar gözlemlenmektedir. Hava sıcaklıkların ve yağmurların arttığı ilkbahar aylarında bezelye hasadı 12-15 hafta arasında değişiklik göstermektedir.

Bu süre kış aylarında ise daha farklıdır. Soğukların artması ile bezelyenin büyüme ve olgunlaşma süresi uzar.

Kış ayları için bezelyenin hasat süresinin yaklaşık olarak 32 hafta olduğunu söyleyebiliriz.

Bezelye hangi mevsimde olur öğrendik. Gelin şimdi de bezelyenin hangi iklim koşullarında yetiştiğine bakalım.

Bezelye Hangi İklimde Yetişir?

Bu bölümde bilmeyenler için bezelye hangi iklim şartlarında ve özellikle ülkemizde hangi bölgelerde yetiştiğine değinmek istiyoruz.

Bezelye için serin iklim bitkisidir diyebiliriz. Yaz aylarından pek hoşlanmayan bezelye özellikle yağmurların hâkim olduğu mevsimde yetişir.

Türkiye’de bezelye Ege, Marmara ve Akdeniz’de yetişmektedir. İzmir, Balıkesir, Bursa, Hatay ve Adana ülkemizde bezelyenin en çok yetiştiği illerdir.

Bezelye Hangi Ayda Yenir?

Bezelye için sadece şu mevsimde yemek uygundur demek yanlış bir tabir olacaktır. Genellikle en taze haline Nisan aylarında ulaşabildiğimiz bezelyeyi yılın diğer aylarında da tüketmek mümkün.

Burada bezelyenin her mevsimde taze şekilde tüketmenin mümkün olmayacağını söyleyenler olacaktır.

Bezelyeyi saklama yöntemleri ile her mevsimde tüketebilmek mümkün aslında.

Haydi gelin birlikte bezelye saklama tekniklerini inceleyelim.

Bezelye Saklama Yöntemleri

Bezelyeyi ister buzlukta, isterseniz de kavanozda saklayarak kış aylarında da rahatça tüketebilirsiniz.

Kavanozda Bezelye Saklama

Bezelye kavanozda nasıl saklanır diye merak edenler için anne bilgilerini bu yazıda sizler için bir araya getirdik.

Bezelyelerin bozulmadan korunması ve taze kalması için derin bir kabın içerisinde haşlayın öncelikle. Haşlanan bezelyeleri kaynar suyla birlikte kavanozlara doldurup kapağını sıkıca kapatın. Kavanozların iyice dolduğundan emin olun.

Son olarak kavanozları ters çevirip serin yerde muhafaza edin.

Buzlukta Bezelye Saklama

Bezelyeyi buzlukta saklama yöntemine geldi sıra. Bu yöntem ile de bezelyeler taptaze kalacak ve hazırlaması çok pratik olacak.

Buzlukta bezelye saklamadan önce bezelyeleri ayıklayıp, sudan geçirin. Suyunu süzüp biraz bekletin ve buzdolabı poşetlerine doldurun.

Poşetlerin ağzını sıkıca kapatın ve dondurucu kısmına yerleştirin.

Bezelyeyi saklama süresine de değinelim şimdi. Bezelyeleri yukarda verdiğimiz iki yöntemle hazırladıktan sonra bozulma süresi uzayacaktır. Dilediğiniz zaman çıkarıp, tüketebilirsiniz.

Bezelye ile Hazırlanan Tarifler

Sıra geldi en güzel bezelyeli tarifleri paylaşmaya. Yaz kış demeden sofralarınızda yer verebileceğiniz bezelye ile gelin neler yapılır öğrenelim.

Bezelye ile yapabileceğiniz birbirinden lezzetli tarifleri sıralamadan önce 3 tane birbirinden lezzetli tarif önerisinde bulunmak istiyoruz.

Kıymalı bezelye tarifi, bezelyeli pilav tarifi ve son olarak da bezelyeli makarna tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz.

-Köfteli bezelye yemeği

-Etli bezelye yemeği

-Yoğurtlu bezelye salatası

-Tavuklu bezelye yemeği

-Bezelye salatası

-Zeytinyağlı enginarlı bezelye

-Bezelye çorbası

Yukarıda sırlanan yemekleri de en lezzetli halleriyle hazırlayıp, sofranızda dostlarınıza ve sevdiklerinize ikram edebilirsiniz.

En güzel eşlikçiler ile servis edeceğiniz bezelyeli tarifleri günün her öğününde gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.