Bamya, temizlemesi ve hazırlaması kolay bir sebzedir. Bugün sizler için hazırladığımız bu yazımızda bamya temizlenmesine dair püf noktalara değineceğiz.

Makasla bamya temizleme, kolay bamya temizleme gibi arayışlardaysanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Haydi başlayalım!

İyi Bamya Nasıl Seçilir?

Bamya temizlemeye geçmeden önce gelin en baştan başlayalım. Yani bamya seçiminden. 

Pek çok sebze ve meyve gibi pazardan veya manav reyonlarından bamya alırken de dikkat etmeniz gereken detaylar var.

Öncelikle Renk ve Görünüm

Bamyanın rengi parlak yeşil olmalıdır. Solmuş veya mat renkli bamyalardan kaçının. Bamyanın kabuğu pürüzsüz olmalı ve herhangi bir çürüme veya leke belirtisi göstermemelidir. Zedelenmiş bamyalardan kaçınmak da önemli.

Boyut

Bamya boyut olarak orta büyüklükte olmalıdır. Çok büyük bamyalardan kaçının çünkü bunlar daha sert ve lifli olabilir. Orta boyutlu bamyalar genellikle daha yumuşak ve tatlıdır.

Esneklik

Bamyaları hafifçe bükerek esnekliklerini kontrol edebilirsiniz. İyi bir bamya esnek olur ve kolayca bükülür. Eğer bamya sertse veya kırılıyorsa taze olmayabilir.

Ucu ve Sapları

Bamyanın ucundaki kesim yüzeyi taze ve nemli olmalıdır. Kuru veya solmuş bir görünüm, bamyanın eski olduğunu gösterebilir. Ayrıca bamyanın sapları da taze olmalı ve kolayca kırılmamalıdır.

Bamyanın Tazeliği

En iyi sonuçları elde etmek için mümkünse yerel pazarlardan veya çiftçi tezgahlarından taze bamya satın alın. Taze bamya daha iyi tat ve dokuya sahip olacaktır.

Dokunma ve Görünme

Bamyanın yüzeyini hafifçe ovuşturarak ve parmaklarınızla hafifçe bastırarak taze bir his verip vermediğini kontrol edebilirsiniz. Pürüzsüz ve sıkı bir his vermelidir.

Koklama

Bamyanın taze ve tatlı kokması gerekmektedir. Eğer herhangi bir hoş olmayan koku fark ederseniz, bamya eski veya bozulmuş olabilir.

Bamya, taze tüketildiğinde en lezzetli ve besleyici halinde olduğu için seçim yaparken yukarıdaki faktörlere dikkat etmek önemlidir. Taze ve sağlıklı bir bamya seçerek yemeklerinizde en iyi sonuçları elde edebilirsiniz.

Bamya Nasıl Temizlenir?

Bamya temizlemesi, gözünüzde büyütmeniz gereken zor bir adım değil aslında. Öncelikle birkaç malzemeye ihtiyacınız olacak. Bunlar;

-Taze bamya

-Bıçak

-Kesme tahtası

-Su

-Tuz veya limon suyu (isteğe bağlı)

Öncelikle taze ve parlak yeşil renkte bamya seçmeye özen gösterin. Kabukları pürüzsüz olmalı ve leke veya çürüme belirtisi olmamalıdır.

Bamyanın sap kısmını keserek uç kısımlarını çıkarın. Bu, bamyanın en sert kısmını çıkarmak ve daha taze bir kesim yüzeyi elde etmek için yapılır.

Sonrasında bamyanın yanlarında bulunan ince tüyleri veya dikenleri bıçağın keskin tarafıyla hafifçe kazıyarak temizleyin. Bu tüyler yemek sırasında hoş olmayan bir dokuya neden olabilir, bu nedenle temizlemek önemlidir.

Bamyanın dikenlerini temizledikten sonra bamyaları soğuk su altında yıkayın. Eğer isterseniz suya biraz tuz veya limon suyu ekleyerek bamyaları yıkayabilirsiniz. Bu, bamyanın daha parlak ve temiz görünmesini sağlar.

Yapacağınız yemeğe göre bamyanın iki uzun kenarından hafifçe keserek bamyanın uzunlamasına ikiye ayrılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece içindeki tohumlar ve ipliksi yapılar daha kolay görünebilir. Bamyanın içinde bulunan tohumları ve ipliksi yapıları bıçak veya tırnak yardımıyla dikkatlice çıkarın. Bu, bamyanın yemeğe hazır hale getirilmesi için önemlidir.

Bamyayı istediğiniz boyutta kesmek için kesme tahtası ve keskin bir bıçak kullanın. Bamyanın kesilmiş haliyle yemeklerinizi hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Bamya temizleme ve ayıklama süreci bu şekildedir. Bu adımları takip ederek temiz ve taze bamyalara sahip olabilir ve yemeklerinizi daha keyifli bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Bonus: Bamya ile Hazırlanabilecek Leziz Yemek Tarifleri

Yazımızdan yararlanarak hazırladığınız bamyalarınızı Bamyalı Pilav Tarifinde, Bamya Çorbası tarifinde ve Bamya Kızartması Tarifinde kullanabilirsiniz!