Pembe bir spagetti mi? Peki ya çay setinizle uyumlu mavi kremalı bir kek dilimi?
Hayır, gıda boyasından bahsetmiyoruz. Her mutfakta bulunan sebze ve meyvelerle doğal gıda boyası yapmaktan bahsediyoruz.

Pancar
Pancar, doygun rengi ve baskın olmayan tadıyla renklendirmede en çok kullanılan kök sebzelerden biri. Tek yapmanız gereken, pancarı haşlayıp süzdükten sonra renk katması için suyunu yemeklerinizde kullanmak.

Pancar suyu dışında, pancarı sarımsakla birlikte fırınlayıp robottan geçirdikten sonra, makarnanızı bu sosla harmanlayabilirsiniz. Pancar püresini de tatlı ya da tuzlu tariflerinizde kullanarak onlara renk vermeniz mümkün.
Pancarlı sarımsaklı spagetti tarifimizde pancarın pembe tonlarıyla sofralara renk katıyoruz.

Havuç
Harika bir turuncu rengi için havuç kullanabilirsiniz. Havucu kaynatıp süzerek ya da rendeleyerek yemeklerinizi turuncunun tonlarında renklendirebilirsiniz.
Örneğin, Havuçlu Kek tarifinde olduğu gibi, havuçları bizzat hamurun içine katarak turuncunun en doğal haline ulaşabilirsiniz.

Kırmızı Lahana
Tadını vermeden rengini verenlerde bugün, kırmızı lahanayı konuk ediyoruz. İnce ince dilimlediğiniz lahana yapraklarını haşlayın ve baskın rengi mavi olan bir mor elde edin. Bu aşamada ilkokul bilgilerinize geri dönerek, birkaç damla limonla bu maviliği kırmızıya çevirim ve morun tonunu değiştirin. Sonrasındaysa bu suyu, farklı renklerde pasta kreması yapmak için kullanabilirsiniz.

 

Ispanak
Mutfaklarda içinde kimyasal olamayan bir yeşil renk elde etmek istiyorsanız ıspanağa başvurabilirsiniz. Bunun için ıspanak yapraklarını haşlayıp robottan geçirin. Tatlılar için biraz şeker, tuzlular içinse tuz katarak yemeklerinizde değerlendirin.
Ispanaklı Kek tarifini, ıspanak kullanımına ilham olarak alabilirsiniz. 

 

Orman Meyveleri
Yaban mersini, böğürtlen ya da ahududu...
Bahsettiğimiz bu meyveleri robottan geçirip kremalara ya da kek hamurlarına dahil ederseniz renkli sonuçlar elde edebilirsiniz. Özellikle pankek ya da yoğurtlara çok yakışan bu meyveler, sabah kahvaltınıza da renk getirecekler.
Bu renklerle serinlemek isteyenler için önerimizse rengarenk Orman Meyveli Milkshake.

 

Safran
Safran, dünyanın en kuvvetli renk pigmentlerine sahip baharatlar arasında yer alıyor. Bir tutamıyla sarının en güzel tonlarını sunan safran, en çok pilav ve tavuk yemekleriyle tercih ediliyor.
Evinizde bu muhteşem renge ulaşmak için Safran ve Mantarlı
Risotto tarifini mutlaka deneyin.

Son olarak havucun turuncusu, ıspanağın yeşili ve pancarın pembesiyle hamurunu renklendirebileceğiniz erişte tarifine de buradan ulaşabilirsiniz.