Kışın yemek yaparken hem katkısız ürünler tüketmek, hem de işini kolaylaştırmak isteyenler yaz mevsiminde hazırlıklara başlıyor. Bu hazırlıkların öneminden bahsetmeden önce hazırlıkların neler olduğu bilmekte fayda var.

Kış için mutfak hazırlıkları hazırlanma tekniklerine göre değişse de, bulunduğunu yerin geleneklerine, iklim özelliklere göre de farklılıklar gösterebiliyor. Genellikle tercih edilen kış hazırlıklarının başında; salça, konserve, reçel, tarhana, erişte, turşu, kurutulmuş meyve ve sebzeler, boza, kavurma ve salamura geliyor. Fakat kış hazırlığı denilse de, kışın çıkan meyve ve sebzelerden de konserve yaparak yaza saklamak mümkün. Kullandığınız malzeme hangi mevsime ait olursa olsun, bu ürünlerin tadını çıkarmak için tek ihtiyacınız olan şey saklama tekniklerini doğru bilmeniz.

Eskiden mevsiminde sebze ve meyveler sadece market veya pazarlarda bulunuyor, diğer aylarda ulaşılması neredeyse imkansız oluyordu. Ancak günümüz teknolojisi ve bilgileri sayesinde artık bu ürünleri saklamak ve uzun süre muhafaza etmek çok daha mümkün oluyor. Böylece yazın hazırladığınız domates salçaları, konserveler ya da reçeller hem daha sağlıklı, hem de evde yapıldığı için daha katkısız oluyor. Bunun yanı sıra dondurma yöntemiyle, yazın buzluğa attığınız bamya, taze fasulye, kabak, bezelye veya barbunyaları kışın tazeliğini korumuş bir şekilde tüketebiliyorsunuz.

Yaz, kış hazırlayarak muhafaza edebileceğiniz reçel ve salça tariflerimize ya da saklama yöntemlerimize buradan ulaşabilirsiniz.