Kendi mutfağının şefi olanlara, mutfağında harikalar yaratıp sevdiklerine lezzet dolu anlar yaşatanlara püf noktalarla dolu bir yazıyla geldik.

Lezzetli bir yemek hazırlamanın yolu en lezzetli ve en taze sebze ve bakliyatlardan geçer. Ürünün kalitesi, yemeğin lezzetli olmasındaki en büyük etkendir. Yemeğin hazırlanmasında kullanılan malzemeler kadar hazırlık aşamasında kullanılacak araç ve gereçler de oldukça önemlidir.

Tencere, tava ve yemeğin harmanlanmasında kullanılan tahta kaşıklar için aslında kilit nokta diyebiliriz. Peki sürekli olarak kullanılan tahta kaşıklar ne kadar hijyenik?

Tahta kaşıklarınızınız ne kadar hijyenik olduğunu ve hangi yöntemler ile temizlenmesi gerektiğini biliyor musunuz? Bilmeyenler için tahta kaşıklar nasıl temizlenir ya da nasıl temizlenmeli tüm detaylarıyla bu yazımızda ele aldık.

Hazırsanız tahta kaşıkları temizleme yöntemi için sıraladığımız ipuçlarına göz atalım.

Uzun Ömürlü Kullanım İçin Tahta Kaşık Bakım İpuçları

Yemeklerin hazırlık aşamasında en çok tercih edilen kaşık türüdür tahta kaşık. Çorba yapımından tatlı yapımına kadar birçok şeyin yapımında kullanılan tahta kaşıklar zamanla kararıp, deforme olabilmektedir.

Bakterilere fırsat vermeden, lekesiz ve pürüzsüz tahta kaşıklar için doğal yöntemler tercih ederek temizlemek en ideal yöntemdir.

Tahta kaşıkların nasıl yıkanması gerektiği ya da nasıl yıkanmaması gerektiği hakkında birkaç maddeyi sıralıyoruz.

-Tahta kaşıkları bulaşık makinesine atmayın.

-Kırılan tahta kaşıkları kullanmayın.

-Deterjan kullanmayın.

Sevdiklerinize gönül rahatlığıyla hazırlayabileceğiniz tertemiz tahta kaşıklar için birbirinden pratik ve doğal temizlik yöntemlerine geçmeden önce tahta kaşılar deterjan ile yıkanır mı ona değineceğiz.

Tahta Kaşık Deterjanla Yıkanır mı?

Tahta kaşıklar nasıl temizlenir sorusu sorulduğunda akıllara ilk olarak deterjanla yıkanıp yıkanmadığı gelir.

Biz de bilmeyenler için hemen minik bir araştırma yaptık.  Yukarıda deterjan ile yıkanmayacağına değindik ama burada neden yıkanmaması gerektiğine detaylı bir şekilde değinmek istiyoruz.

Bulaşık deterjanı ile yıkanan kaşıklar temizlenmiş gibi görünse de içerisinde biriken deterjan suyla iyice temizlenmeyecektir.

Deterjanla yıkamak yerine daha doğal ürünler tercih edilebilir.

Sirke ve Karbonat 

Ev temizliğinde ve gıda temizliğinde sirke ve karbonatın ne kadar etkili olduğunu bilmeyen yoktur. Özellikle yeşilliklerde kum ve toz ile savaşan sirke, tahta kaşıklarda ise bakteriler ile savaşmaktadır.

Gelin sirke ve karbonat tahta kaşıkların temizlenmesinde nasıl kullanılır öğrenelim.

Tahta kaşıkları ilk olarak geniş bir kabın ya da tencerenin içerisine yerleştiriyoruz. Üzerine bir paket karbonat ve bir miktar su ekliyoruz. Ardından da kaşıkların üzerine kaynar su ekleyip, bir güzel bekletiyoruz.

Kaşıkların temizlendiğini, suyunun renginden anlayabilirsiniz.

Oksijenli Su

Derin ve geniş bir kabın içerisine tahta kaşıkları ekleyin. Kaşıkların üzerine oksijenli suyu yavaşça ve her yerine gelecek şekilde gezdirin.

Ardından kaşıkların üzerini geçecek şekilde su ekleyip yaklaşık 30 dakika bekleyin. Daha sonra kaşıkları ılık suyla durulayın.

Kurulayıp çekmecenize yerleştirin.

Zeytinyağı

Tahta kaşıklar nasıl temizlenir sorusunu soranların en beklemediği cevaplardan bir tanesi de zeytinyağı oluyor. Zeytinyağı ile tahta kaşıklar nasıl temizlenir tüm detaylarıyla öğrenelim.

Fırını 180 dereceye ayarlayın. Ardından tahta kaşıkların zeytinyağı ile her tarafını güzelce silin. Sildiğiniz kaşıkları tepsiye yerleştirin ve fırının içinde birkaç dakika bekletin. Ardından fırından çıkardığınız kaşıkları ılık suyla durulayın ve kuruması için kenarda bekletin. Bu uygulamayı ayda bir kez tekrarlayarak kaşıklarınızın hijyenik olmasını sağlayın.

 

Hindistan Cevizi Yağı

Balmumu ve Hindistan cevizi yağını tavada eriterek başlayın tahta kaşık temizliğine. Eriyen yağın içerisine 1-2 damla limon sıkıp, karıştırın. Hazırladığınız karışımı temiz bir bez yardımıyla kaşıklara her tarafına gelecek şekilde sürün ve güzelce silin. 10 dakika bekledikten sonra kaşıkları ılık suyla durulayın ve kurulayın.

Tahta Kaşık Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

-Tahta kaşıkları makineye atmayın.

-Tahta kaşıkları deterjan ile yıkamayın.

-Tahta kaşıkları asitli deterjanlar ile yıkamayın.

-Tahta kaşıkları mutlaka kurulayın.

-Tahta kaşıkları yemeğin içerisinde bırakmayın.

- Üzerinde kurumuş yemek, salça ya da baharat bulunan tahta kaşıkları sıcak suda kaynatabilirsiniz.

Bonus: 3 Farklı Temizlik İpucu 

Evin en fazla kullanılan ve bakteri üreten alanlarından biri olan mutfak için iyi bir temizlik yalnızca önemli değil aynı zamanda gerekli de. 

Daha kısa sürede daha etkili temizlik yapmanın ve mutfağınızı her zaman düzenli, hijyenik tutmanın yollarını anlattığımız bir yazımız var. Çünkü sadece yemek pişirmek ve tarif paylaşmak için değil; yeme içmenin her anında yanınızdayız!

Ocak temizliğinden buzdolabı temizliğine; temizliğe başlarken öncelik vermeniz gereken alanlardan mutfak temizliği kurallarına kadar her detaya parmak bastığımız yazımıza hızlıca göz atalım.

Yemek pişirirken ocakta unuttuğunuz tencereniz ve ardından nasıl temizleyeceğinize dair oluşan derin düşünceler… 

Hemen umutsuzluğa kapılmayın, artık tencerelerinizi hunharca kazıyarak saatlerce temizlemek zorunda değilsiniz. Çeşitli pratik yöntemlerle dibi tutan tencerenizi kolayca temizlemeniz mümkün. Hemen dibi tutmuş tencere nasıl temizlenir yazımıza göz atın.

Başta biraz uğraştırıcı gibi görünse de sizin için hazırladığımız “buzdolabı temizliği nasıl yapılır?” yazımızdaki  5 adımı takip edin. Harika sonuçlar elde etmemeniz için hiçbir sebep yok! Buzdolabı temizliği nasıl olur merak edenler için tüm detaylara yazımızda yer verdik.