Buzdolabınızın mis gibi kokması için bildiklerimizi anlatmaya geldik. Buzdolabı düzeni nasıl olmalı, buzdolabı temizliği hakkında bilmeniz gerekenler ve daha fazlası yazımızda.

Bahar mevsimi geldi, önümüz yaz. Arka bahçede o yapraklarını dökmüş ağaç yeşermeye başladı bile! Doğa canlanırken; yenilenmek, tazelenmek ve fazlalıklardan kurtulmak için siz de mutlaka enerji bulacaksınız. Gardırop toplamak, artık giyilmeyen kıyafetleri kutulayıp ihtiyaç sahipleriyle paylaşmak, kışlık yorganları, battaniyeleri kaldırıp incecik pikeleri çıkartmanın yanı sıra buzdolabı temizliğini de göz ardı etmeyin. Sizinle “beş adımda buzdolabı temizliği”nin püf noktalarını paylaşmadan önce söylemek istediğimiz birkaç söz var. Kararlı olun! Bu işi birlikte başaracağız. Geçtiğimiz günlerde buzdolabına dökülen sütten, derinlerde bir yerlerde kaybolmuş o boş kavonozdan, unutulan o küçük, büzüşmüş domatesden birlikte kurtulacağız. Hadi işe koyulalım.

Bu İşi Birlikte Başaracağız

Her işin başı güvenlik! Önce buzdolabının fişini çekin. Sonra içeride ne var ne yok çıkartın; meyveleri, sebzeleri, kutulu, paketli yiyecek içecekleri güneş görmeyen bir yere koyup üzerlerini bir bezle örtün ki kısa süreliğine de olsa soğuğu korumaya çalışın. Ardından son tüketim tarihi geçmiş, bozulmuş veya bozulmak üzere olan yiyecek içecekleri çöpe atın. Buzdolabındaki tüm rafların boşaldığından emin olduktan sonra takıp çıkarılabilen tüm rafları sökün. Yumurta bölümü, meyve sebze haznesi, kapak tarafında yer alan bölmeleri çıkartın.

Çıkarılabilen Parçaların Yıkanması

Çıkardığınız rafları ve plastik bölmeleri bulaşık süngeri ve deterjanıyla elde yıkayın ve bol suyla durulayın. Buzdolabının kirden arındığına emin olurken temizleyici kimyasal maddelerden de temizlendiğine mutlaka emin olun. Yoksa beklenmedik bir anda tüketeceğiniz yiyecek ve içeceklerden kimyasal bir tat alabilirsiniz.

Buzdolabının ve Dondurcunun Temizlenmesi

Önceden yıkadığınız parça ve bölümler kurumaya devam ederken; dondurucu bölmesini de temizlemek için boşaltın.
Buzdolabının içini temizlemek için; küçük boy bir kovanın yarısını suyla doldurun, içine 4 yemek kaşığı sirke ya da 2 yemek kaşığı karbonat koyun. Buzdolabınızı hazırladığınız karışımla temizleyin.

Dondurucu bölümünü temizlemek içinse; fısfıslı bir şişe içine 1 yemek kaşığı sirke ve 1 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Fısfıslı şişeyi iyice çalkalayın. Ardından dondurucunun her noktasına sıkarak sünger yardımıyla silin.
Buzdolabının lastik bölümünde de kir bulunabilir. Bu kirlerden kurtulmak için karbonat döküp ıslattığımız diş fırçasıyla boydan boya tüm lastiği ovun. Ardından nemli bir bez yardımıyla lastiği silin.

Raflarda olduğu gibi buzdolabının dışını da süngerin üzerine döktüğünüz bulaşık deterjanı yardımıyla silin. Süngerin nemli olmasına ve yumuşak yüzeyini kullandığımıza emin olun. Ardından nemli bir bezle ilk katı silin. Son olarak kuru bir bezle kurulamasını yapın.

Son Dokunuşlar

Buzdolabı temizliğinin sonuna geliyorsunuz! Buzdolabının içini temizlediğiniz karışımla dışını da temizleyin. Nemli bir bezle tüm dolabı da silin. Raflar, dondurucu ve diğer tüm bölgeleri tekrar tekrar yıkadığımız ve iyice sıktığınız bezle silin.

Pırıl Pırıl Parlayan Raflar

Kuruyan rafları buzdolabının içindeki yerlerine yerleştirin. Eğer raflar nemli kaldıysa kuru bir bezle silin. Ardından her bir ürünü kendi rafına yerleştirin. Yani sebzeler sebzelik rafına, süt ürünleri kapalı raflara, buzdolabında saklanması gereken ilaçları kapaklı farklı bir bölmeye yerleştirin. Dondurucuyu da aynı şekilde kullanma ihtimali en yüksek olanları en üste koyacak şekilde düzenleyin.