Yiyecek ve içeceklerin güvenli bir şekilde muhafaza edilmesine yardımcı olan buzdolabı için bir süre sonra kötü kokular büyük bir problem haline dönüşebiliyor. Ancak bu kokuların oluşmasını önleyecek bazı ipuçları var.

Zamanla meydana gelen bu kokular genellikle buzdolabını düzenli bir şekilde temizlememek, olması gerekenden fazla doldurmak ya da yiyecekleri gruplandırmadan rastgele yerleştirmekten meydana geliyor.

Bunu önlemek için ilk olarak buzdolabınızı düzenli ve sık olarak temizlemeniz gerekiyor. Bunun için buzdolabınızda çıkarılabilen parçaları dışarı çıkarıp, tüm zemini karbonatlı veya sirkeli suyla temizlemeniz yeterli.

Bir diğer önemli adımsa, yiyecekleri doğru şekilde yerleştirmek. Bunun için peynir, zeytin gibi kahvaltılık malzemeleri, sebze-meyveleri ve farklı çeşitteki tüm malzemeleri ayrı noktalarda muhafaza etmeniz yeterli.

Son olarak kötü kokuları gidermek için küçük bir kaba biraz karbonat döküp buzdolabınızın bir kenarına koyabilir veya herhangi bir rafa bir dilim limon bırakabilirsiniz.

Tüm bu adımlardan sonra buzdolabınızda kötü kokular halen mevcutsa, dolabın içindeki gıda malzemelerinin son kullanma tarihlerini kontrol edebilir ya da yıllık bir bakım/temizlik yaptırabilirsiniz.