Şu senaryoyu bir düşünün.

Yemek pişirirken ocakta unuttuğunuz tencereniz ve ardından nasıl temizleyeceğinize dair oluşan derin düşünceler… Hemen umutsuzluğa kapılmayın, artık tencerelerinizi hunharca kazıyarak saatlerce temizlemek zorunda değilsiniz. Çeşitli pratik yöntemlerle dibi tutan tencerenizi kolayca temizlemeniz mümkün.

Bunun için önerilerimize kulak verin.

Öncelikle bu yöntemleri uygulamadan önce tencerenizin içinde ne yandığını ve tencerenizin hangi malzemeden üretildiğini bilmeniz önemli. Çelik ve döküm harici tencerelerinizin dibinde yanık tabakası varsa, bunu yumuşatmak için bulaşık deterjanına başvurabilirsiniz. Bu yöntem için, dibi tutmuş tencerenin içine bir miktar su koyup, yaklaşık 2 yemek kaşığı kadar deterjan ekleyin. Ardından tencereyi 10 dakika kaynatıp birkaç saat ya da vaktiniz varsa bir gece boyunca bekletin. Daha sonra plastik spatula yardımıyla kazıyarak, dipteki tabakanın kalıp halinde kolayca çıktığını göreceksiniz.

Çelik tencere ve tavaları temizlemek içinse, sirke veya karbonat kullanabilirsiniz. Bunun içinse dibi tutan tencerenin yanık kısmını geçecek kadar sirke ya da 1 su bardağı karbonat ekleyin. Ardında bir gece boyunca kapağı kapalı şekilde bekletin. Sonraki gün, sıcak su ve süngerle hafifçe kazıyarak bu tabakayı temizleyebilirsiniz.