Tahin, susamın tuzlu suda bekletilerek kabuklarından ayrılması ve kavrulup ezilmesiyle elde edilen bir besin. Genellikle pekmezle karıştırılarak tüketilse de, tek başına da sevilerek yeniyor. Özellikle Lübnan mutfağında sıkça kullanılan tahin, ülkemizde de çeşitli şekillerde yemeklere eklenerek kullanılıyor.

Tahinin yapımıyla devam edecek olursak, buradaki en önemli püf nokta tahinin pürüzsüz bir kıvama sahip olması diyebiliriz. Bunun için susam, yaklaşık 8-10 saat tuzda bekletiliyor. Daha sonra kabuklarından ayrılarak suyun dibine çöküyor ve kalan iç kısmı su yüzeyine çıkıyor. Son olarak sudan çıkarılarak kurutuluyor ve ezilerek tahin haline getiriliyor.

Birçok şekilde tüketilen tahin, en çok tahin helvası olarak ya da pekmezle birlikte tüketiliyor. Ayrıca sadece kahvaltı malzemesi olarak sınırlanmayıp, pek çok salata ve yemekte sos olarak da tercih ediliyor. Aynı zamanda Türk mutfağında olduğu gibi dünya mutfaklarında da benimseniyor ve özellikle et ve sebzelerin kızartma aşamasında kullanılıyor.