Öncelikle belirtmek gerekir ki; yemeklerde baharat kullanımının herhangi bir kuralı yok. Damak tadınıza ve isteğinize göre her yemekle her çeşit baharatı kullanmak, hatta yeni reçeteler yaratmak mümkün. Ancak bir yemeğe lezzetsiz deniliyorsa, aslında bu baharatsız olduğu anlamına gelebiliyor. Nitekim, mutfakta her şeyin bir matematiği olduğu gibi, baharat ve malzeme uyumunun da bir sistemi mevcut. Yaklaşırsanız biraz bahsedelim deriz.

 

En çok kullanılan protein tavukla kullanılabilen baharatlarla başlayalım. Örneğin; tavuk cinsi beyaz etlerle genellikle en çok uyum gösteren baharatlar; kekik, biberiye ve defne yaprağı gibi hoş kokulu otlardır. Bunun yanı sıra köri baharatı da tavuklarla çok tercih edilir.

Kırmızı etler için genellikle; hardal tohumu, kişniş tohumu ve özellikle tuz ve karabiber kullanılır. Bunun yanı sıra taze otlarla da  kırmızı etlerle iyi uyum gösterir.

Sebze yemekleri için; başlıca vazgeçilmez lezzetler maydanoz, tuz-karabiber ve pul biberdir. Ancak tabii cajun ya da peri peri gibi herhangi bir karışım da sebzelerin lezzetini arttırabilir.

Son olarak hamur işleri içinse; susam ve çörek otu en çok kullanılan baharatlar arasındadır. Tabii dereotu gibi taze baharatlar da hamur işlerine çok yakışır.

Baharatları seçmek kadar yemeklere ekleme zamanları da oldukça önemlidir. Taze baharatları (kekik, nane, maydanoz gibi) yemekleri servis etmeden hemen önce kullanmak gerekir. Bunun yanı sıra hazır baharat karışımlarını ve çeşnileri de, pratik bir şekilde yemeğinize ekleyebilirsiniz.

Tohum formundaki baharatlarıysa yemeği pişirmeye başlamadan önce bir tavada ısıtmak, aromalarının iyice ortaya çıkmasına yardımcı olur.

Tuz ve karabiber gibi baharatlarıysa pişirme boyunca veya servis etmeden önce ekleyebilirsiniz.