Ülkemiz coğrafi konumu, dört mevsimin yaşanması ve verimli topraklara sahip olmasından dolayı meyve ve sebzeler bakımından çok zengin. Taze meyveler sürekli elimizin altında ve dilediğimiz gibi alıp tüketebiliyoruz.  

Biz de bu yazımızda oldukça önemli bir yere sahip olan, vitamin deposu meyvelerimiz hakkında bilinmeyenleri, kalorilerini ve vücudumuza olan faydalarını detaylı bir şekilde aldık. :)

Ara öğün olarak tükettiğimiz meyveler artık birçok yerde sıklıkla tercih edilmektedir. Kahvaltı sofralarında, akşam yemeklerinden sonra hatta lezzetli mi lezzetli pastalarda ve tatlılarda kullanılmakta ve oldukça da yakışmaktadırlar.

Her mevsimde ayrı ayrı tükettiğimiz meyveler mevcut. Hatta öyle ki bu meyveleri dört gruba ayırabiliriz.

Bu ayrım ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış meyveleri şeklindedir. :) Biz de bu yazımızda sonbahar meyveleri ve kalorilerini ele aldık. :)

Kış aylarında yaz meyvelerine, yaz aylarında ise kış meyvelerine özlem duyarız genellikle. :) Yaz meyvelerini kış ayı için ya da kış meyvelerini yaz ayı için saklamak mümkün ama biz genellikle pazar tezgahından aldığımız haliyle, yani taze taze tüketmek isteriz. :)

Sonbahar Meyveleri Nelerdir?

Sohbahar mevsiminin bir sürü leziz meyvesi var aslında ama biz kısaca bir özet geçelim. :)

-Ayva

-Nar

-Mandalina

-Greyfurt

-Elma

-Kivi

Gelin şimdi de sonbahar mevsimine ait birbirinden lezzetli 6 tane sonbahar meyvesinin faydaları nelermiş ve kalorileri ne kadarmış onu öğrenelim. 

Kesinlikle her üç kişiden ikisinin sonbahar gelse de yesek dediği meyveler bunlar. :)

Ayvanın Kalorisi Ne Kadardır?

Ayva gülgiller familyasına ait, soğuğa oldukça dayanıklı aynı zamanda kumlu topraklarda yetişen bir meyvedir. Ayvanın dünya üzerinde sadece Avustralya hariç tüm ülkelerde yetiştiğini biliyor muydunuz?

Dünya ayva üretiminde ülke sıralamalarına baktığımızda ülkemiz, ayva üretiminde birinci sırada yer almaktadır. :) Ayva hakkında kısa bilgiler öğrendik. Gelin şimdi de ayvanın kalorisi ne kadar kısaca değinelim. :)

1 adet orta boy ayvanın yaklaşık olarak 98 kalori olduğunu söyleyebiliriz.  Bu enfes meyvemizi gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. 

Kahvaltılarda reçel olarak ya da canınız tatlı bir şeyler çektiğinde kolaylıkla hazırlayabilir ve diyet menülerinde yer verebilirsiniz. :)

Narın Kalorisi Ne Kadar?

Nar, kınagiller familyasına ait içerisinde küçük tanecikleri bulunan, ekşi-tatlı bir lezzete sahip ve ılıman iklimde yetişen bir meyvedir.

Narın kalorisini merak edenler için minik bir araştırma yaptık. :) Nar, kalorisi çok yüksek olmayan meyveler arasında yer almaktadır. Bir orta boy nar yaklaşık olarak 90 kaloriye sahiptir.

Mandalinada Kaç Kalori Vardır?

Lezzetiyle kendine hayran bırakan mandalina, Turunçgiller familyasına ait etli, sulu bir yapıya sahip meyvedir.

Ülkemizde genellikle Akdeniz, Ege ve Karadeniz bölgesinde yetişmekte aynı zamanda sonbahar ve kış aylarında tüketilmektedir.

Mandalinanın kalorisine de değinip bir diğer meyvemize geçebiliriz. :) 1 adet mandalina yaklaşık olarak 50 kaloriye sahiptir. :)

Greyfurtta Kaç Kalori Vardır?

Sedef otugiller familyasına sahip, C vitamini miktarı oldukça zengin ve kabuklarından marmelat yapabileceğimiz oldukça lezzetli bir meyvedir greyfurt.

Greyfurtu anlatmışken önemli bir noktaya da değinmek istiyoruz. Yapılan bazı araştırmalara göre ilaç kullanımından önce ya da sonra greyfurt suyu içmek zehirlenmeye kadar götürebilir. :( Aman içmeden önce dikkatli olalım.

‘’Peki bu özel bir tada sahip greyfurtun kalorisi nedir?’’ diye merak edenler için biz detaylı bir araştırma yaptık. :) Bir büyük boy greyfurtun yaklaşık olarak 106 kaloriye sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Elmada Kaç Kalori Vardır?

Ülkemizde en çok tüketilen meyvelerden biri kesinlikle elma diyebiliriz. Hem lezzetiyle hem de ekonomik açıdan oldukça elverişli olan elmanın kalorisini merak edenler için biz kısaca değinmek istedik.

Bir tane büyük boy elma yaklaşık olarak 52 kaloriye sahiptir. :) Diyet dostu tabiri oldukça uygun bir tabir diyebiliriz elma için. :)

Kivi Kaç Kaloridir?

Sonbahar meyveleri arasında bulunan, oldukça lezzetli bir meyve olan kivi, tatlılara ve kullanıldığı diğer tüm tariflere oldukça yakışmaktadır. :)

Kivinin kalorisine de değinelim kısaca. Bir orta boy kivi yaklaşık olarak 60 kaloriye sahiptir. :)