Bugün oldukça önemli olan ve birden fazla faydası bulunan sarı kantaron bitkisini ve sarı kantaron bitkisinden hazırlanan çayın faydalarını, yan etkilerini hatta aklınıza gelebilecek diğer tüm detaylarını kaleme alacağız. :)

Eminiz ki bu bitkiyi birçoğunuz duymuşsunuzdur. Aktarların göz bebeği, en çok tercih edileni ve en popüleri sarı kantaron otu nedir gelin hızlıca öğrenelim. 

Dünyanın hemen hemen her yerinde kolaylıkla bulabileceğimiz sarı kantaron otunun aynı zamanda birden çok ismi bulunmaktadır. Kılıç otu, Mayasıl otu ve Koyun kıran adlarıyla bilinen bu çiçekli bitkimiz, kantarongiller familyasına ait oldukça faydalı bir bitkidir. 

Sarı kantaron otunun kökü ile sarı kantaron yağı, çiçekleri ile de enfes bir çay elde edebilirsiniz. Sarı kantaron yağı iyileştirici özelliklere sahiptir ve iltihaplara savaş açar. Kaşıntı giderir, aynı zamanda da cildi nemlendirme etkisine sahiptir. Çayının faydaları ise saymakla bitmez. :)

Haydi o zaman sarı kantaron çayı faydaları ve sarı kantaron çayı nasıl yapılır hızlıca göz atalım. Ardından başlıklar halinde sarı kantaron çayı nasıl demlenmeli öğrenelim. :)

Sarı Kantaron Çayı Faydaları Nelerdir?

Bugüne kadar birçok bitki ile birçok çay demledik ve hepsinin birbirinden farklı ve birbirinden önemli faydalarına değindik. :) Şimdi de sırada sarı kantaron çayın faydalarına ve sarı kantaron ne işe yarar ona değineceğiz. :)

Aktarların olmazsa olmazı, tam bir şifa deposu diyebileceğimiz sarı kantaron çayının faydalarını maddeler halinde ele aldık. Eminiz ki maddelerden en az bir tanesi sizin de derdinize deva olacak. :)

-Hazmı kolaylaştırır.

-Adet söktürücüdür ve adet sancılarına iyi gelir.

-Ruhu sakinleştirir.

-Baş ağrılarına iyi gelir.

-Kas gevşetici özelliği bulunur.

-Eklem ağrılarını hafifletir.

-Strese iyi gelir.

-Cilt hastalıklarının tedavilerinde kullanılır.

-Vücutta bulunan iltihap problemini ortadan kaldırır.

 Yukarıda saydığımız rahatsızlıkların giderilmesinde oldukça etkili olan sarı kantaron çayı ne işe yarar detaylı bir şekilde öğrendik. Gelin şimdi de fazla tüketilmesi durumunda sarı kantaron çayının sebep olabileceği yan etkilere bir bakalım.

Sarı Kantaron Çayı Zararları Nelerdir?

Sarı kantaron otunun hep güzel yanlarından ve faydalarından bahsettik ama fazla tüketiminde karşılaşabileceğiniz sarı kantaron çayı yan etkilerine değinmedik. Fazla ve bilinçsizce tükettiğimiz her şeyin vücudumuza yan etkileri ve zararları olabilir. Bu zararlar sarı kantaron çayı için de geçerlidir. 

Bilmeyenler ya da duymayanlar için biz sarı kantaron çayının zararlarını araştırdık ve bu bölümde detaylı bir şekilde ele aldık. :)

-Sarı kantaron çayının en belirgin etkisi ağızda kuruluk yapmasıdır.

-Baş ağrısı, baş dönmesi ve çarpıntı yapabilir.

-Tansiyon yükseltebilir.

-Terleme ve mide bulantısı yaşayabilirsiniz.

-Uykusuzluk yapabilir.

Saydığımız yan etkiler fazla ve bilinçsizce tüketildiğinde ortaya çıkar. Aşağıdaki yazımızda ne zaman ve ne kadar içilmesi gerektiğine de detaylıca değindik ama gelin öncesinde sarı kantaron çayı nasıl demlenir hemencecik öğrenelim. :)

Sarı Kantaron Çayı Nasıl Yapılır?

Strese ve anksiyete durumlarına iyi gelen ve yağının bile kullanıldığı sarı kantaron bitkisi çayı nasıl demlenir sizinle paylaşmak istedik. Aktardan aldığınız ya da kendi ellerinizle özenle topladığınız sarı kantaron otu demlikle buluşunca şifa deposu oluyor adeta. :)

Haydi o zaman sizi daha fazla bekletmeden sarı kantaron çayı nasıl demlenir hemencecik öğrenelim!

Sarı kantaron çayı için öncelikle büyük bir çaydanlığın içerisine su ekleyip iyice kaynatıyoruz. Kaynayan suyun içerisine 3- 4 kaşık kurutulmuş sarı kantaron otunu ekleyip çaydanlığın kapağını kapatıyoruz. 

Dinlenip demlenen çayımızı süzerek bir bardağın içerisine alıyoruz. Çayımızın tadı acı olabilir bunun için içerisine bir kaşık bal ekleyip tatlandırabilirsiniz.

Aynı zamanda tatlı ekşi bir tat seviyorsanız birkaç damla limon suyu da ekleyebiliriz. :) Hem daha hafif hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı bir çay elde etmiş olursunuz.

Evet! Sarı kantaron bitkisi nedir, faydaları nelerdir ve sarı kantaron çayı neye iyi gelir öğrendik. Sonra dayanamayıp mutfağa geçtik ve harika bir çay demledik. Şimdi sıra geldi demlenen çayın ne zaman ve ne kadar içilmesi gerektiğini öğrenmeye. :) 

Verdiğimiz bilgilerden sonra aklınızda tek bir soru işareti kalmayacak. Aynı zamanda koşa koşa aktara gidip sarı kantaron otu isteyeceksiniz. :)

Sarı Kantaron Çayı Ne Zaman ve Ne Kadar İçilmelidir?

Tüm bitki çaylarında olduğu gibi sarı kantaron çayını içerken de mutlaka uzmanlara danışmalısınız. Herkese aynı faydayı sağlamayabilir hatta tam aksine, yan etkilerine maruz kalabilirsiniz. Yan etkilerine maruz kalmamak için güvenilir bir aktardan orijinal sarı kantaron otu almalısınız. 

Sarı kantaron çayını günde 1-2 fincandan fazla içmemelisiniz. Adet sancısı çekiyorsanız, çayın ılık olmasına özen göstermeli ve sabah yalnızca bir fincan içmelisiniz.

Uyku problemi yaşıyorsanız eğer uyumadan yarım saat önce içerek uyku problemini ortadan kaldırabilir ve daha rahat, tabiri yerindeyse deliksiz bir uyku uyuyabilirsiniz :)

Tok karnına tüketilmesi gereken sarı kantaron çayının günde iki fincanı geçmemesine özen göstermelisiniz. Şifa deposu bitkimiz hakkında bilinmeyen tüm detayları öğrendik. Yukarıda sıraladığımız rahatsızlıklardan birini yaşıyorsanız mutlaka tüketmelisiniz. :)

Haydi o zaman ne duruyorsunuz? Mutfağa geçip çayımızı hemencecik deneyin. :) Başka bitki ve bitki çayı tariflerinde görüşmek üzere. :) 

Sarı Kantaron Çayını Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Çay Tarifi

Her şeyin başı güzel çay demlemekten geçer dedik ve sizin için iyi çay nasıl demlenir yazımızı buraya bıraktık. :)

Bitki çaylarını sevenler ve merakı olanlar için bitki çayı tariflerini, ardından da son dönemlerde oldukça popüler olan soğuk çayları evde hazırlamak isteyenler için soğuk çay tariflerini buraya bırakıyoruz. :)