Yaz mevsiminde alınan patlıcanların kış mevsimine kadar lezzetini korumasını isteyenler, mutfağında ekonomik çözümler arayanlar ve elindeki patlıcan bozulmasın diye uğraşanlar!

Patlıcan saklama yöntemlerini sizler için ele alıyoruz!

Bu önemli yazıda patlıcan nasıl saklanır, hangi yöntemler nasıl uygulanmalıdır teker teker bahsettik. Haydi sizi hızlıca okumaya alalım!

Patlıcan Oda Sıcaklığında Nasıl Saklanır?

Pazardan, manavdan ve marketlerin sebze reyonlarından aldığınız patlıcanları mutfağınızda, oda sıcaklığında saklamak istiyor olabilirsiniz. Bunu pek önermesek de, buzdolabınızın dolu olduğu bir durumda buna mecbur kalabilirsiniz.

Patlıcanlarınızı mutfağınızda, oda sıcaklığında saklamak istiyorsanız bir kese kağıdına ihtiyacınız olacak. Kese kağıdınız yoksa gazete kağıdından veya A4 kağıdından bir kese yapabilirsiniz.

Patlıcanlarınızı, 2-3 gün kadar bu keselerde (diğer sebzelerden ayrı olarak) saklayabilirsiniz. Patlıcanların başka sebze ve meyvelere temas etmemesi bu noktada oldukça önemli.

Kışlık Patlıcan Nasıl Saklanır?

Patlıcan bir yaz sebzesi olduğu için kışın çok fazla bulunmuyor, bulunsa da hem ekonomik olmuyor hem de lezzeti birebir tutmuyor. Bu yüzden yazın alınan patlıcanları kışın değerlendirmenin yollarını arıyoruz genellikle.

Kışlık patlıcan saklama yöntemleri arasından bize göre en pratik olanı, kilitli buzdolabı poşetleri kullanarak saklama yöntemi.

Bunun için öncelikle patlıcanları kızartmalı, ardından da soğumaları için bekletmelisiniz. Soğuyan patlıcanları sıra sıra bir buzdolabı poşetine dizmeli ve havasını alarak kilidi kapatmalısınız. Ardından buzdolabının buzluk bölümünde beklemeye alabilirsiniz.

Kuru Patlıcan Nasıl Saklanır?

Kuru patlıcan, güneşte kurutulan patlıcan dilimlerinin genellikle ipe dizilmiş halidir. Dökme olarak da satılabilen kuru patlıcanlar, genellikle aktarlardan ve doğal gıda satan dükkanlardan temin edilebilir.

Daha uzun dayanabilmesi için kurutulan bu patlıcanlar, mutfağınızda oda sıcaklığında, güneş görmeyen bir yerde uzun süre saklanabilirler. Nemlenip bozulmamaları için ağzı kapalı bir poşette olmamalarını öneriyoruz.

Taze Patlıcan Nasıl Saklanır?

Patlıcanlar pişirilerek veya soyulup doğranarak buzlukta veya kavanozda saklanabilirler. Kavanozda saklanacaklarsa bir pişirme işleminden geçirmeniz, çiğ saklanacaklarsa mutlaka buzlukta bekletmeniz gerekmektedir.

Soyulmuş Çiğ Patlıcan Nasıl Saklanır?

Patlıcanlarınızı kızartmak veya kavurmak istemiyorsanız çiğ olarak da hazırlayıp dondurabilirsiniz.

Öncelikle patlıcanlarınızı soyun. Pijamalı olarak değil de tamamen soyulmuş olan patlıcanlarınızın sap kısımlarını kesin.

Soyulup ayıklanan patlıcanlarınızı isterseniz küp küp, isterseniz de şeritler veya daireler halinde doğrayın.

Derin bir kaba bol su ve tuz koyun. Patlıcan dilimlerini tuzlu suya yerleştirin ve üstlerine, suda kalmalarını sağlamak için bir tabak yerleştirin. Bu işlem, patlıcanın acı tadını almak için oldukça önemli. Aksi takdirde kışın bu patlıcanları eklediğiniz yemekten acı bir tat alabilirsiniz.

Soyulan, ayıklanan, dilimlenen ve tuzlu suda bekletilen patlıcanlarınızın fazla suyunu süzün ve kilitli buzdolabı poşetlerine porsiyonlayın. Poşetteki fazla havayı çıkartın ve ağzını kilitleyin.

Buzdolabınızın buzluk bölümünde veya varsa derin dondurucunuzda saklayıp, kışın istediğiniz yemeklere ekleyebilirsiniz.

Közlenmiş Patlıcan Nasıl Saklanır?

Közlenmiş patlıcan saklama yöntemi, özellikle mezelerden artan patlıcanlarınız için kurtarıcı olacak bir yöntem. 

Bunun için közlediğiniz patlıcanları soyun ve tepelerindeki sap kısmını kesin. Bir kavanoza patlıcanları yerleştirin. Üzerini zeytinyağı ile doldurun ve kapağını sıkıca kapatın. Vakumlayın ve kuru, serin bir yerde bekletin. Vakumunu bozup birazını kullanmak istediğinizde, kavanozu buzdolabında saklamalı ve hızlıca tüketmelisiniz.

Kavrulmuş Patlıcan Nasıl Saklanır?

Anneanne ve babaanneler tarafından yıllardan beri uygulanan bu yöntem, belki de patlıcan saklamanın en leziz yöntemi. Kavrulmuş patlıcanların nasıl saklandığını gelin inceleyelim!

Öncelikle patlıcanlarınızı pijama usulü soyun ve küp küp doğrayın. Tuzlu suda beklemeye alın ve o esnada domateslerinizi de aynı şekilde, küp küp doğrayarak hazırlayın.

Tavaya biraz sıvı yağ alın. Arzuya göre bir diş sarımsağı dilimleyip hafifçe kavurun. Ardından suyunu süzüp kağıt havluyla kuruladığınız patlıcanlarınızı tavaya alın. Güzelce kavurduktan sonra domatesleri ekleyin ve biraz daha kavurun. Altını kapatın ve soğumaya alın.

Soğuyunca buzdolabı poşetlerine porsiyonlayın ve buzluğunuza yerleştirin.

Kızarmış Patlıcan Nasıl Saklanır?

Kızarmış patlıcanlar yukarıda, “kışlık patlıcan saklama yöntemleri” başlığında da bahsettiğimiz gibi kilitli buzdolabı poşetlerine yerleştirilmeli ve havası alınıp buzluğa dizilmelidir.

Haşlanmış Patlıcan Nasıl Saklanır?

Haşlama yöntemiyle patlıcanlarınızın ömrünü uzamak istiyorsanız öncelikle onları soymalı ve saplarını kesmelisiniz. Ardından kaynar su hazırlamalı ve patlıcanlarınızı bu suda yumuşayana kadar haşlamalısınız.

Ardından patlıcanları blanşe etmeli ve buzdolabı poşetine alarak buzlukta bekletmelisiniz.

Difrizde / Buzlukta / Dondurucuda Patlıcan Nasıl Saklanır?

Dondurucuda patlıcan saklama, kavanoz kullanmak istemiyorsanız veya kendinize vakumlama konusunda güvenmiyorsanız kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir yöntem.

Buzlukta patlıcan saklama yöntemlerini yukarıdaki birkaç başlıkta ayrı ayrı ele aldık; kızartma, çiğ bırakma ve kavurma yöntemlerine de özellikle değindik.

Buzlukta çiğ patlıcan saklama yönteminde de, pişirme aşamalı yöntemlerde de unutmamanız gereken nokta, kilitli buzdolabı poşeti kullanmak. Kilitli buzdolabı poşetleri tekrar tekrar kullanılabildikleri için normal buzdolabı poşetlerine göre hem daha ekonomik hem de daha pratiktir.

İsterseniz patlıcanlarınızı soyun, isterseniz kavurun, isterseniz de kızartın. Porsiyonlayıp poşetledikten sonra gönül rahatlığıyla saklayabilirsiniz.

Patlıcan Kavanozda Nasıl Saklanır?

Kavanozda patlıcan saklama, çiğ bırakma hariç her yöntemle kullanılabilir. 

Bunun için kavanozlarınızı dezenfekte edin, hiç kullanılmamış kapaklar edinin ve patlıcanlarınızı güzelce pişirin. 

Kavanozları 1 parmak boşluk kalacak şekilde doldurun ve üzerine zeytinyağı ekleyin. Ardından kaynattığınız kavanoz kapaklarını kapatın ve kavanozları ters bir şekilde beklemeye alın.

Patlıcan Ne Kadar Süre Dayanır?

Patlıcanlar buzlukta da kavanozda da 1 sene kadar bozulmadan dayanabilir. Kavanozlarınızın vakumlarını düzenli olarak kontrol etmenizi öneriyoruz.

Ayrıca buzluğunuzun uzun süre boyunca elektriksiz kalmaması da çok önemli.

Bonus: Bamya, Sarımsak ve Avokado Saklama Yöntemleri

Mevsimi oldukça kısa olan ve özellikle sebze severler için vazgeçilmez olan bamya, bir diğer ele aldığımız sebze. Buzlukta bamya nasıl saklanır yazımız, yazın aldığınız bamyaları en güzel şekilde kullanabilmenizi sağlayacak.

Sarımsaklar taze ve kuru olmak üzere ikiye ayrılıyor. İki farklı türü olan sarımsağın saklama yöntemleri de birbirinden farklı elbette. Sarımsak saklama yöntemleri yazımız, mutfağınızdaki sarımsakları doğru saklama yöntemlerini teker teker açıklıyor.

Son olarak geldik çok narin bir meyveye! Avokado nasıl saklanır yazımız, kesilmiş avokadodan tutun olgun avokadoya kadar her senaryoda yardımınıza koşacak. Mutlaka okumalısınız.