Alt tarafı patates kızartması deyip geçmeyin! Biz size her tarafı altın rengi kızaran, çıtır çıtır patates kızartması tarifleri ve yağ çekmeden patates nasıl kızartılır gibi püf noktalarıyla geldik. Bu yazımızdan sonra patates en güzel nasıl kızartılır öğrenmiş olacaksınız! :)

Yemeklerin garnitürü ya da yancısı olarak tercih ettiğimiz patates, ülkemizin yemek kültüründe oldukça önemli bir yere sahiptir. Kahvaltı sofralarından akşam yemeklerine kadar günün her öğününde en kolay şekilde hazırlayabileceğimiz patates, herkesin damak tadına uyuyor desek yeridir. :) 

Gelin her şeyden önce patates nasıl soyulur ona bir göz atalım!

Patates Nasıl Soyulur?

Kızartmak için aldığımız patatesleri öncelikle soğuk suyla bir güzel yıkıyoruz. Üzerlerinde mutlaka bir miktar toprak oluyor. Nihayetinde kök sebzesi. :) Bu toprak kalıntılarından patateslerimizi arındırmak için en kolay yöntem, bulaşık süngerinin sert kısmını veya bir bulaşık telini kullanmaktan geçiyor.

Akan suyun altında bulaşık süngerinin renkli sert tarafıyla veya bir bulaşık teliyle ovalanan patatesler kolaylıkla tertemiz olacaktır.

Ardından bir bıçak veya soyacak bulmalıyız. Aletlerin keskin olduğundan emin olmalısınız öncelikle. Ardından patatesi tek elinize, soyacağı veya bıçağı öbür elinize alın. Kısa ve kontrollü hamlelerle olabildikçe ince şekilde patateslerinizi soyun.

Patates çabucak kararan bir sebze olduğu için soyar soymaz suya koymayı ihmal etmeyin. :)

Patates Nasıl Kızartılır?

Patates de, patates kızartması da bir sürü çeşitte oluyor. Gelin hepsine teker teker bakalım !

Tavada Patates Nasıl Kızartılır?

Her türlü patates, hem fırında hem de tavada kolaylıkla kızartılabilir. Tavada hazırlanacak patates kızartması için temel adımlar;

  1. Patatesin temizlenmesi, soyulması ve dilimlenmesi.
  2. Sıvı yağın tavaya alınıp yüksek ateşte ısıtılması.
  3. Kızdırılan yağa, kurutulan patateslerin az miktarlarda alınıp kontrollü bir şekilde kızartılması.
  4. Kevgir yardımıyla patateslerin yağdan alınması ve kağıt havlu serili tabağa yerleştirilmesi.

şeklindedir. :)

Dondurulmuş Patates Nasıl Kızartılır?

Dondurucunuzdan çıkardığınız patatesleri yağ çekmeden kızartabilmeniz, adımları birebir takip etmenizden geçiyor.

İlk olarak geniş bir tavanın içerisine bir miktar ayçiçek yağı alıp kızdırıyoruz. Yağın iyice ısındığından emin olmalısınız. Aksi takdirde patatesleriniz yağı çeker. Sonrasında dondurucudan çıkmış donuk patatesleri, çözülmelerini beklemeden tavanın içerisine alıyoruz. Yağa fazla patates koyarsanız yağın sıcaklığı düşecektir. Bu da az önce bahsettiğimiz sonuca varacaktır. Patates eklenmesini kontrollü ayarlayın mutlaka. Son olarak, her tarafı iyice kızaran patatesleri kağıt havlu serili servis tabağına alıyoruz.

Fırında Patates Nasıl Kızartılır?

Fırında patates kızartmak aslında yağda kızartmaktan daha kolay. :) Öncelikle fırını 200 dereceye ısıtıyoruz. Yıkadığımız ve soyduğumuz patatesleri bir güzel dilimleyip suyun içine alıyoruz. Fırınımız iyice ısınınca fırın tepsisine bir yağlı kağıt seriyoruz ve patateslerimizi kağıt havluyla kurulayıp tepsiye diziyoruz. Patateslerin üst üste gelmemesine dikkat edin.

Son olarak da tepsiyi fırının üst kısmına yerleştirip pişmeye bırakıyoruz. Arzuya göre tepsiyi fırına vermeden patateslerin üzerine baharat ve zeytinyağı gezdirebilirsiniz. :)

Haşlamalık Patates Nasıl Kızartılır?

Haşlamalık patates, düşündüğünüz gibi ekstra bir aşama gerektirmiyor. Yıkanan, soyulan ve doğranan patatesleri, tavadaki sıvı yağ kızarana kadar suda bekletiyoruz. Tavadaki yağ iyice ısınınca az miktarda patatesi kağıt havluyla kurulayıp yağa alıyoruz. Güzelce her tarafı kızaran patatesleri, kevgir yardımıyla kağıt havlu serili tabağa alıyoruz son olarak. :) 

Elma Dilim Patates Nasıl Kızartılır?

Elma dilim patates, patatesin kabuğuyla pişirildiği bir tariftir. Bu yüzden patatesleri suda yıkamak tam olarak yetmez. Bulaşık süngerinin sert tarafıyla akan suyun altında ovaladığınız patatesleri sirkeli suda bekletebilirsiniz. :)

İyice arındırılan patateslerimizi elma dilim olacak şekilde dilimliyoruz. Yine suda beklemeye alıyoruz. Fırını 200 dereceye alıyoruz. Fırın tepsisine bir yağlı kağıt seriyoruz, patateslerimizi kurulayıp kabukları altta kalacak şekilde diziyoruz.

Fırının üst kısmında güzelce kızarana kadar pişiriyoruz.

 

Rendelenmiş patates nasıl kızartılır?

Patatesleri yıkıyoruz, soyuyoruz ve rendeliyoruz. Tavaya yağ ekliyoruz ve bir güzel ısıtıyoruz. Bu esnada suda beklettiğimiz patates rendelerini süzüp fazla suyu kağıt havluyla alıyoruz. 

Kızgın yağa azar azar eklediğimiz patatesleri karıştırarak pişirip ve hızlıca kağıt havlu serili tabağa alıyoruz.

Tatlı Patates Nasıl Kızartılır?

Tatlı patates de normal patates gibi ister fırında ister tavada kızgın yağda kızartılabilir. 

Yıkayıp soyduğumuz patatesleri dilimliyoruz. Kızdırdığımız sıvı yağa alıp bir güzel kızartıyoruz. Fazla yağını alması için kağıt havlu serili tabağa yerleştiriyoruz ve hazır sıcakken tuzluyoruz. :)

 

Birbirinden Leziz Üç Patates Kızartması Tarifi

Tüm ipuçlarımızla iyi patates nasıl kızartılır gördük. Sırada patatesleri kızartmak var. :) Patates kızartması tarifi, spiral patates kızartması tarifi ve mantar soslu patates kızartma tarifi, sofralarınıza çok yakışacak atıştırmalıklar!