Yağmurlu akşamlarda ya da soğuk kış aylarında koltuğa uzandınız ve bir film açtınız, ardından battaniyeleri üzerinize çektiniz. :) Harika bir ambiyans yarattınız ama bir şey eksik. Mis gibi kokan çıtır çıtır patlamış mısırlar... 

Sıcacık battaniyelerin içinden çıkıp o ambiyansı bozmak zor mu geliyor? Evet dediğinizi duyar gibiyiz. :)

Biz de sizin için dışarıya çıkmanıza gerek kalmadan evde mısır nasıl patlatılır onu anlatacağız. :) ‘’Tuzlu mısır nasıl patlatılır?’’ ya da ‘’baharatlı mısır nasıl patlatılır?’’  Diye soranlar için en lezzetli mısır nasıl patlatılır tüm püf noktalarıyla paylaşıyor olacağız. 

Bu yazımızın ardından “iyi mısır nasıl patlatılır” ve “mısır nasıl iyi patlatılır” gibi tüm soruları ortadan kaldıracağız. :)

Mısır Nerede Yetişir?

Mısırlar hangi bölgede ve hangi mevsimde yetişir ona bir göz atalım öncelikle :) Mısır genel olarak sıcak ve nemli bölgelerde yetişen buğdaygiller familyasına ait oldukça lezzetli bir bitkidir.

Ülkemizde en çok Karadeniz Bölgesinde; bunun dışında Mardin, Urfa, Sakarya ve Manisa gibi illerimizde oldukça fazla tarım alanına sahiptir.

Mısır bitkisi için hasat ayı olarak Eylül, Ekim ve Kasım ayları diyebiliriz. Sıcakların ilk düştüğü andan itibaren filizlenmeye başlar ve sonbahar aylarında hasat edilir mısırlar.

 Mısırın nerede ve hangi mevsimde yetiştiğini öğrendik. Artık mutfaklarımızda sıklıkla patlattığımız, salatalarda ya da çorbalarda yer verdiğimiz enfes lezzete sahip mısır çeşitlerine göz atalım. :)

Mısır Çeşitleri Nelerdir?

Mısıra dair her şeye bu yazımızda yer vermesek olmazdı elbette ki. :) Mısır çeşitlerini merak edenler için başlıklar altında detaylı bir şekilde ele aldık. Buyurun mısır çeşitleri nelerdir öğrenelim. 

  • Süt Mısır

 İri taneli, dolgulu ve baskı uygulandığında hemencecik dağılan mısırlar, süt mısır yapımında kullanılmaktadır. İçerisine süt eklenerek pişirildiğinde ayrı bir lezzete sahip olurlar.

  • Cin Mısır

 Çerezlik tüketime uygun olan küçük taneli ve sert yapıya sahip mısır çeşididir. Mısır patlatmak nasıl olur diyenlerin yüksek ısıda patlattığı mısır, işte bu mısırdır.

  • Tatlı Mısır

 İçerisinde bulunan yağ ve protein oranı diğer mısır çeşitlerine göre daha yüksektir. Küçük taneli ve diğer mısırlara göre daha tatlıdır. Konserve halinde sunulur.

  • Kavuzlu Mısır

 Mısır çeşitlerinin atası desek yeridir. Taneleri yapraklarla ve kavuzla sarılıdır. 

  • Mumlu Mısır

 Yumuşacık yapıya sahip ve kolayca ezilebilen bu mısır, turşu yapımında kullanılır.

  • Unlu Mısır

 Amerika’da yetişir ve taneleri nişasta unu ile kaplıdır. 

  • Atdişi Mısır

 Sıklıkla rastlanan mısır türlerinden biridir. Aynı zamanda en çok yetişen ve üzerindeki nişastaları çekildiği için girintileri olan mısır çeşididir.

Evet! Nihayet mısır çeşitlerini de öğrendik şimdi de tencerede mısır nasıl patlatılır onu öğrenelim.

Evde Mısır Nasıl Kolayca Patlatılır?

Geniş ve derin bir kabın içerisine bir miktar Ayçiçek yağı ekliyoruz. Üzerine bir su bardağı mısır ve bir çay kaşığı tuz ekliyoruz. 

Bir iki defa hafifçe karıştırıp kapağını kapatıyoruz. Dilediğiniz baharatı ekleyerek de mısırlarınızı patlatabilmeniz mümkün. 

Mısırların enfes kokusu etrafa yayılırken, aynı zamanda patlarken çıkardığı sesler de oldukça dinlendirici bir etkiye sahiptir.  

Mısır patlama nasıl yapılır öğrendik. Sırada kolları sıvayıp mutfağa girmek var!

Acılı Popcorn Nasıl Yapılır?

‘’İyi bir mısır nasıl patlatılır?’’ ya da ‘’ mısır nasıl güzel patlatılır ‘’ diye soranlar için mısırı Acısso El Clasico ile harmanlayıp yeni bir tat ortaya çıkardık ve acılı popcorn yaptık. :) Acı seviyorsanız mutlaka denemelisiniz.

Tencerede mısır nasıl patlatılır onu öğrendik, acılısına bile baktık. Sırada birbirinden leziz atıştırmalık tariflerimiz var!

Nachos Tarifi

Mısır en iyi nasıl patlatılır öğrendiniz yukarıdaki yazımızda. :) Şimdi de farklı bir lezzet olan nachos tarifine göz atalım. Oldukça kolay ve aynı zamanda kalabalık ortamlar için büyük porsiyonlu olan nachos tarifini denediğinizde çok seveceksiniz.

Makarna cipsi tarifi

Evde yapabileceğiniz oldukça sağlıklı ve pratik makarna cipsi tarifi, cips severlerin favorisi olmaya aday. :)

“En güzel mısır nasıl patlatılır?” diyenlere hatta “başka mısır patlatma yöntemleri nelerdir?” diyenlere hitap edeceğini düşündüğümüz yazımızın sonuna geldik. Umarım hoşunuza gitmiştir. :)