Ülkemizde çay denilince akan sular durur; demlikler hemen fokurdamaya başlar. :) Günün her öğününden, özellikle de kahvaltı sofralarımızdan eksik etmediğimiz çay biliyoruz ki ülkemizde oldukça önemli bir içecek.

Çay; özellikle kahvaltılarda, beş çaylarında ve akşam yemeklerinden sonra özenle demlenir. Taze dumanı üstünde bir şekilde servis edilir.

Biz bu yazımızda Matcha çayı nedir ve Matcha çayı nasıl hazırlanır onu anlatıyor olacağız ama öncesinde de güzel bir tavşan kanı çay demlemek isteyenler için iyi çay nasıl demlenir yazımızı da böyle bırakıyoruz. :)

Çay sevdamızı yeterince anlattık, gelin şimdi de bambaşka bir lezzete sahip olan, aynı zamanda oldukça yararlı olan Matcha çayı hakkında bilinmeyenleri öğrenelim.

Matcha Çayı Nedir?

Matcha, özel olarak yetiştirilen  ve belli işlemler uygulanarak öğütülen bir yeşil çay tozudur demek mümkün. Sadece bunu bilmek, Matcha çayının ne olduğunu anlatmaya yetmez. :)

Matcha çayı, Japon kültüründe doğmuştur. Aynı zamanda Japon ritüellerinde de son dönemlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Matcha çayının lezzetli olmasındaki en büyük neden, bez örtüler altında özel olarak yetiştirilmesidir. Bez altında yetişen çaylar elle tek tek toplanıp tütsüleniyor, sonrasında da kurutma işlemi uygulanıp toz hale getiriliyor.

Antioksidan deposu olarak bilinen Matcha çayı, zayıflamak isteyenler tarafından da oldukça talep görmektedir. Birçok faydası bulunan bu çay, akıllara Matcha çayı ne işe yarar sorusunu da getirir.

Matcha çayının ne işe yaradığını ve faydalarının neler olduğunu öğrenmek için yazımızın devamına göz atabilirsiniz. :)

 

Matcha Çayı Faydaları Nelerdir?

Matcha çayı, içerisinden sağlık fışkıran; faydalarını öğrendiğiniz zaman sürekli tüketmek isteyeceğiniz bir içecek. Doktor masraflarınızı aza indirmenizde oldukça yararlı olduğunu, aynı zamanda da yüksek miktarda antioksidan içerdiğini biliyor muydunuz?

Matcha çayı faydaları saymakla bitmez ama biz bu yazımızda sizin için başlıca faydalarından söz ettik. :)

Haydi birlikte Matcha çayının faydalarına göz atalım.

Kesinlikle kanser düşmanı diyebiliriz. İçerisinde bulunan zengin, klorofilce ve yüksek antioksidan miktarı kanser riskini oldukça aza indirmektedir. :)

Aynı zamanda bu çay diyetlerinize de yardımcı olur. Düzenli tüketildiğinde faydasını kısa zamanda görmeniz mümkün. :)

Bir diğer faydası da vücutta oluşan iltihaplanmayı azaltması ve hatta iltihap oluşumunu engellemesi.

Matcha çayının ne olduğunu ve Matcha çayı faydalarını öğrendik. Artık nasıl yapıldığına değinebiliriz. :)

Matcha Çayı Nasıl Yapılır?

Matcha çayı hakkında birçok bilgiyi sizinle paylaştık şimdi de Matcha çayı nasıl yapılır gelin onu öğrenelim. :)

Birçoğumuzun severek tükettiği Matcha çayı, özel olarak yetiştirilip daha sonra tek tek toplanan çay yapraklarının; tütsülenip sonrasında ise kurutma işlemi uygulanarak toz haline getirilmesiyle elde edilir.

Matcha Çayı Nasıl Demlenir?

Matcha çayı hakkında tüm bilinmeyenleri öğrendik. Nihayet sağlık deposu olan çayımızı demleme işlemine geçebiliriz.

Yetiştirilme aşamasından toplama aşamasına kadar birçok özel işlem uygulanarak bizlere ulaşan Matcha çayını, yine özel işlemler uygulayarak demlemek kesinlikle lezzetine lezzet katacaktır.

İlk olarak Matcha çayının çeşitlerinden bahsedelim. :) 

Yeni içmeye başlayanlar için Morning Matcha çayı hafif olduğu için önerilmektedir.

Seramonik bir çay tercih edenler için ise Kama Matcha çayı öneriliyor.

Son olarak da tadının yoğunluğunu süt veya benzeri bir şeyle azaltılan Gotcha Matcha çayını öneriyoruz.

Öncelikle çayın türünü seçin sonra işe koyulalım. :)  Matcha çayı tozunu almadan önce orijinal matcha çayı nasıl anlaşır onu öğrenelim. Paketli şekilde aldığınız Matcha çayının renginin oldukça canlı ve parlak olması gerekiyor. Bu, çayın orijinal olduğunun göstergesidir. Bu durumda gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Evet! Artık çayımızı demleme aşamasına geçebiliriz. :)

Hazırlık aşaması için ilk olarak bir çay kaşığı Matcha tozu ve bir fincan su yeterli olacaktır. :)

İlk olarak Matcha tozunu bir kasenin içerisine alın ve üzerine birkaç damla sıcak su ilave edin. Topaklanmasını engellemek için iyice karıştırın.  Daha sonra kalan suyun hepsini ilave edip varsa bambu bir karıştırtıcı ile köpürene kadar karıştırın. Bambu tercih etmemizin nedeni, bambunun çaya farklı bir aroma katması. :)

Matcha Çayı Ne Zaman, Nasıl İçilir?

Yazımızın son bölümünde, aklınıza takılan en önemli soruları yanıtlamasak olmazdı tabii ki. İlk olarak “Matcha çayı kalori miktarı nedir?” Matcha çayı kalori değeri yaklaşık olarak 80dir. Diyetlerinizde yağ yakımı için kesinlikle tercih edebilirsiniz. :) Doğru bir şekilde tükettiğinizde faydalarını görmeniz oldukça mümkün.

Sonrasında ise “Matcha çayı kullanımı nasıl olmalı? Ne zaman ve nasıl içilmeli?” gibi soruları sizin için cevaplıyoruz. Matcha çayı içerisinde kafein bulundurmasından dolayı günde iki kere, sabah ve akşam olacak şekilde tok karnına tüketilmeli. Deneyeceklere şimdiden afiyet, aynı zamanda da şifa olsun. :)

Çay severlerin ilgisini çekeceğini düşündüğümüz sütlü çay tarifi , soğuk yeşil çay tarifi ve şeftalili soğuk çay tarifi de burada. Mutlaka göz atıp denemenizi öneriyoruz. :)