Güne kahve ile başlayanlardan mısınız? Eğer öyleyse bu yazımız çok hoşunuza gidecek. :) 

Güne uyandığımız ilk anlarda, çalışırken bir şeyler içmek istediğimizde, dışarıda arkadaşlarla otururken ya da evinize gelen misafirlere ikram edecek bir şey aradığınızda akıllara ilk olarak kahve gelir. :)

Bol köpüklüsünü ayrı, filtreli olanı ayrı, sütlü olanı ayrı sevdiğimiz kahvelerin birçok çeşidi bulunmakta. Kokusuna ve lezzetine hayran bırakan ve hayatımızda olmazsa olmaz dediğimiz kahvenin öncelikle geçmişine ve nasıl üretildiğine kısaca bir değinelim. Ardından da kahve çeşitleri nelerdir birlikte inceleyelim. :)

Kahve 3. Yüzyılda Etiyopya’da bulunan keçi çobanı Khaldi tarafından keşfedilmiş. Khaldi, keçilerinin kırmızı meyveli bir bitkiyi yediklerinde çok daha enerjik olduklarını görmüş ve kahvenin keşfi bu aşamada gerçekleşmiştir.

Çekirdekleri işlenip öğütülerek elde edilen kahve, günümüzde damak zevkine göre çeşitli şekillerde hazırlanmaktadır. 

Haydi o zaman kahvenin mükemmel yolculuğuna başlayalım. :) Merak edenler için kahve çeşitleri nelermiş gelin bir bakalım. :)

Kahve Çeşitlerinin İsimleri

Herkes tarafından sevilen kahvenin yine herkesçe bilinen birçok çeşidi bulunmaktadır. :) Bütün kahve çeşitlerini sizler için bu yazımızda ele almak isterdik fakat 100’den fazla kahve çeşidi bulunduğu için herkes tarafından sevilen ve en popüler kahve çeşitleri isimlerini ele aldık.

Buyurunuz kahve denilince akla ilk gelen çeşitler:

1 - Türk Kahvesi: Ülkemizde geçmişten bugüne kadar misafirlere ikram edilen, kız isteme merasimlerinin olmazsa olmazı ve kendine has sunumuyla kahvenin tadını en yoğun hissedeceğiniz kahve çeşidi Türk kahvesi. 

Şekerlisi, ortası ve sadesi ayrı ayrı çok güzel olan Türk kahvesinin günümüzde çikolatalısı, sütlüsü ve damla sakızlısı da oldukça popüler.

2 - Espresso: Türk kahvesi kadar ince çekilmiş, sert içimli ve İtalya’ya özgü bir kahve çeşididir. Pek çok kahve türünün hazırlanışında da kullanılır.

3 - Cappuccino: Bardağın yarısına tek (shot) espresso, diğer yarısına da buharla ısıtılmış süt eklenilerek hazırlanan ve son olarak da üzerine süt köpüğü eklenerek servis edilen kahve çeşididir.

4 - Americano: Kupa ya da bardağın içerisine tek (shot) veya duble espresso ve üzerine sıcak su eklenerek hazırlanan kahve çeşididir.

5 - Mocha: Duble ya da tek (shot) espressonun üzerine buharla ısıtılmış süt ve çikolata eklenmesi ile hazırlanan kahve çeşidi. Kısaca kahve ve çikolata lezzetini bir arada sunan kahve diyebiliriz.

6 - Filtre Kahve: Öğütülmüş kahve çekirdeklerinin filtreye yerleştirilerek üzerine eklenen suyla yavaşça demlenmesi yoluyla elde edilen kahve çeşididir. Kahve makinesi, French press ve benzeri aletler kullanılarak hazırlanır.

7 - Caffe Latte: Kupanın içerisine eklenen espressonun üzerine buharda ısıtılmış süt eklenerek hazırlanan ve damak zevkine göre soslar eklenebilen kahve çeşidi.

8 - Caffe Macchiato: Diğer adı espresso macchiato olan bu kahve çeşidi, espressonun içerisine az miktarda süt köpüğü eklenerek hazırlanmaktadır.

9 - Nescafe: Hazır kahve çeşididir. Granül veya toz formda bulunur. 

10 - Frappe: Hazır (granül) kahve, süt ve şeker ile yapılan ve soğuk kahve çeşitlerinden bir tanesidir.

Soğuk Kahve Çeşitleri

Yaz aylarında hepimizin tercihi serinleten yiyecek ve içecekler oluyor genellikle. Özellikle balkon sefası yapıyor ve sıcak havanın etkisini soğuk bir içecek ile bastırmak istiyorsanız soğuk kahve her zaman için doğru tercih diyebiliriz. :)

Biz de sizler için soğuk kahve çeşitlerini başlıklar halinde ele aldık.  Buyurunuz yaz aylarının favorisi olan en popüler soğuk kahveler listesine!

1-) Frappe

2-) Ice Mocha

3-) Cold Brew

4-) Klasik Soğuk Kahve

5-) Iced Latte

6-) Iced Americano

Soğuk kahve çeşitleri ile yaz aylarını serinletenler için soğuk kahve isimlerini sıraladık. Şimdi de sıcak kahve çeşitleri ile soğuk kış günlerini sıcak geçirmek isteyenler için sıcak kahve çeşitlerine değinelim. :)

Sıcak Kahve Çeşitleri

Ülkemizde en yaygın tüketilen içeceklerden biri de elbette ki kahvedir. Yaz demeden, kış demeden herkesin severek tükettiği sıcak kahve çeşitlerini sizin için ele aldık. İçlerinden en az bir tanesi kesinlikle favorinizdir. En sevdiğiniz kahvenizi hazırlayın ve köşenize çekilin.

Güne ilk uyandığınızda, ders çalışırken, kitap okurken, film izlerken, arkadaşlarla bir yerde oturup bir şeyler içmek istediğinizde sıcak kahve çeşitlerini tercih etmek harika bir fikir.

Türk kahvesi, ülkemizde, kendine has pişirme yöntemi kullanılarak hazırlanan; namı diğer ülkelere de yayılmış bir içecektir.

Ülkemizde diğer tercih edilen sıcak kahve çeşitleri için kısaca latte, cappuccino, americano diyebiliriz. Yukarıda kahve isimlerini listelerken bahsettiğimiz tüm kahveler ülkemizde de sıklıkla tercih edilmekte.

Aromalı Kahve Çeşitleri

Farklı kahve çeşitleri arayanlar için aromalı kahve çeşitleri doğru tercih desek pek de yanlış olmaz. Demleme yöntemi ile elde edilen ya da kendiliğinden aromalı satılan kahve çeşitleri, aromalı kahve sevenlerin bir numaralı tercihi oluyor.

Filtre Kahve Çeşitleri

Filtre kahveyi sade sevenlerden misiniz? Yoksa farklı aromalar veya süt ekleyerek içmeyi tercih edenlerden misiniz?

Yumuşak kahve çeşitlerinden biri olan sütlü filtre kahve, filtre kahve çeşitlerinin en çok tercih edilen ve en çok tüketilen çeşididir

En iyi filtre kahve çeşitleri şu şekildedir:

1 - Brezilya Kahvesi: Yumuşak içimlidir. Fındık ve tarçın aromasını yoğun şekilde hissedebilirsiniz.

2 - Kolombiya Kahvesi: Yumuşak içimlidir. Asiditesi orta düzeydedir ve en çok tercih edilen filtre kahve çeşididir.

3 - Etiyopya Kahvesi: Kolombiya kahvesi gibi çok fazla tercih edilmektedir ve 3 tane çeşidi bulunmaktadır.

4 - Endonezya Kahvesi: Çikolata ve meyve aromasını sevenler, bu kahve tam sizlik!

5 - Kenya Kahvesi: Keskin bir tadı bulunan bu kahve uzmanlar tarafından en çok önerilen kahve çeşididir.

6 - Afrika Kahvesi: Dolgun ve yoğun meyve aromasına sahiptir.

Türk Kahve Çeşitleri

Evet! Yazımızı yazarken ve sonlarına doğru yaklaşırken en çok merak ettiğimiz ve en çok heyecanlandığımız bölüm Türk kahvesi çeşitleri oldu. Neden mi? Çünkü “Türk kahvesi olmazsa olmaz!” diyenlerdeniz biz de. :)

Türk kahvesi çeşitlerini şimdi hızlıca sıralayalım ardından da kısaca bahsedelim, ne dersiniz?

-Sütlü Türk Kahvesi: Türk kahvesini hazırlarken su yerine süt tercih edilerek hazırlanan Türk kahvesi çeşidi.

-Klasik Türk Kahvesi: İnce öğütülmüş kahvenin, cezvenin içerisine alınıp üzerine su eklenerek hazırlanmasıyla elde edilen kahve çeşidi. Sade, orta, şekerli olmak üzere 3 çeşidi bulunmaktadır.

-Menengiç Kahvesi: Menengiç ağacının meyvelerinin kurutulmasıyla elde edilen kahve çekirdekleriyle hazırlanan içecektir.

-Dibek Kahvesi: Geleneksel Türk kahvesine göre daha açık renkli ve yumuşak içimli olan bir kahvedir.

-Süvari Kahvesi: Ege ve Akdeniz bölgesinde ince belli bardakta içilen kahve çeşididir.

-Cilveli Kahve: Sunumuyla ve tüketilişiyle diğer kahvelerden ayrılan cilveli kahve, bol köpüklü Türk kahvesinin üzerine kavrulmuş badem ve baharatlar eklenerek servis edilen kahve çeşididir.

-Mırra Kahvesi: Arap coğrafyasına özgü ve birkaç kez demlenerek hazırlanan acı kahvedir. Acı olmasından kaynaklı küçük fincanlarda servis edilir.

-Yandan Çarklı Kahvesi: Eski araba vapurlarının yanında bulunan çarklara benzetildiği için bu ismi almıştır. Diğer kahvelerden farklı olarak yanında kesme şeker ile servis edilir.

Yukarıda sıraladığımız Türk kahvesi çeşitleri evlerde sıklıkla hazırlanan ve kendine has sunumuyla servis edilen kahvelerdir.

Tercihiniz yukarıdakilerden yana olsun ama Türk kahvesi denilince gelenekleri yaşatmadan olmaz diyoruz. :)

Espresso Kahve Çeşitleri

Espresso İtalya’da ortaya çıkmış, basınç uygulanarak elde edilen sert ve yoğun bir kahve çeşididir. Türk kahvesine en çok benzeyen kahve çeşididir de aynı zamanda. Buyurunuz o zaman espresso bazlı kahve çeşitleri nelerdir göz atalım. :)

-Americano

-Mocha

-Latte Macchiato

-Cappucino

-Ristretto

-Cortado

-Flat White

-Affogatto

Espresso bazlı kahve çeşitlerini öğrendik. Kahve hakkında neredeyse tüm bilinmeyenleri öğrendik ve sıra geldi kahve çeşitlerini ve özelliklerini bir an önce öğrenmeye. :)

Kahve Çeşitleri ve Özellikleri

Sevilen dostlarla güzel aromalı bir bardak kahve eşliğinde yapılan sohbetlerin bir eşi benzeri yok. Kahvenin mest eden kokusu ve rahatlatıcı etkisi bir kenara, gelin biraz özellikleri nelerdir onlara bakalım. 

Espresso: Kendinizi dinç hissetmek istediğinizde küçük bir fincan espresso gayet yeterli olacaktır. Zira espresso, enerji verme özelliğiyle bilinir.

Filtre Kahve: Bu enfes kahve çeşidi zihin açar ve kilo kontrolü sağlar.

Türk Kahvesi: Kendine özgü enfes bir kokusu vardır. Diğer kahvelere göre daha aromatiktir ve yumuşaktır. 

Kahve Çeşitleri Yazımızı Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Kahve Önerisi

Dostlarınızla paylaşacak bir şeyleriniz varsa ya da dertleşmeye ihtiyacınız var ve bunu bir şeyler içerken gerçekleştirmek istiyorsanız bol köpüklü Türk kahvesi tarifi tam isabet diyebiliriz. :)

Son zamanlarda internette gezinirken sıklıkla karşılaştığımız ve tadı, aroması oldukça yerinde olan dalgona kahvesi tarifini daha önce denemediyseniz mutlaka denemenizi öneriyoruz. :)

Son olarak da yaz aylarında serinlemek için soğuk bir kahve arayanlar için frappe tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz. :)