Yaz mevsiminin leziz meyveleri, içimizin kıpır kıpır olmasını sağlarken aynı zamanda da yeni bir sezona geçildiğinin habercisi oluyor. :)

Biz de bugün bizleri bu derece heyecanlandıran, rengarenk görüntüsü ile pazar tezgahlarını cıvıl cıvıl hale getiren, aynı zamanda da tezgahlarda bol bol bulabileceğimiz yaz meyvelerini ve bu meyvelerin kalori miktarlarını sizlerle paylaşmak istedik. :)

Sulu sulu karpuzlar, Magnolia kuplarını süsleyen lezzetli mi lezzetli çilekler, salkım salkım üzümler, kendisi lezzetli, sapı yararlı kirazlar ve tabii ki ekşi mi ekşi, kıtır mı kıtır erikleri başlıklar halinde sizlere aktarıyor olacağız.

Adlarını söylerken bile ağzımızın sulandığı, lezzetinin kafamızda canlandığı, vitamin deposu yaz meyveleri eminiz ki sizin de favorileriniz arasında yer almaktadır. Hem de öyle bir tane değil en az birkaç tanesinin favorileriniz arasında olduğunu tahmin ediyoruz. :)

Tatlıların içerisinde ya da üzerini süslemek için kullanılan meyveler aynı zamanda da reçel, meyveli sos, komposto ve meyve suyu yapımında kullanılmaktadır. Ee daha ne olsun. :)

O zaman diyebilir miyiz meyve sebzeyi zamanında tüketmeyi daha çok tercih edenler ve yaz meyvelerini çok sevenler, bu yazımız tam sizlik. Bizce diyebiliriz. :)

Hanımlar, beyler haydi hamaratlığınızı konuşturup, pazar tezgahlarını rengarenk, cıvıl cıvıl hale getiren yaz meyveleri arasından en lezzetli, en sulu ve taze olanını seçmeye hazır mısınız? :)

Sizleri pazara yollamadan önce meyvelerimiz hakkında kısa kısa bilgiler ele alarak sizlerle paylaşmak da istedik. Buyurunuz yazın en güzelleri, yazın en renklileri ve yazın en olmazsa olmazları, meyvelerini başlıklar halinde incelemeye. Bir de ‘’en çok hangi meyvede kalori var?’’ ve de ‘’hangi meyve kaç kalori?’’ gibi sorularınızın cevabını öğrenmeye. :)

1-) Kiraz

Pazar tezgahlarında satılmaya başlandığı andan itibaren içimizi kıpır kıpır eden, güzel yaz mevsimini müjdeleyen, aynı zamanda da mayhoş tadıyla damak çatlatan kirazın bir o kadar da faydalı olduğunu söyleyebiliriz. :)

Kiraz kalorisine kısaca değinip kirazın faydalarına geçeceğiz. :) Bir avuç kiraz yaklaşık olarak 32 kalori bulundurmaktadır. :) Oldukça düşük kalorili olan kiraz, aynı zamanda birden çok faydasıyla da biliniyor. Gelin maddeler halinde bir bakalım. :)

-Mineraller bakımından oldukça zengindir.

-Vücudu toksinlerden arındırır.

-Kolesterol ve kan şekerini düzenler.

-Kiraz sapları idrar söktürmede oldukça etkilidir.

2-) Çilek

Mis gibi kokusu, mükemmel görüntüsü ve eşsiz lezzetiyle çilek, pazar tezgahlarının olmazsa olmazları arasında yerini alan lezzetli mi lezzetli, aynı zamanda da yazın habercisi olan bir meyve. :)

Çileğin kalorisinin oldukça düşük olduğunu belirtmeden faydalarına geçmek istemedik. :) Bir kase çilek yaklaşık olarak 46 kalori içermektedir.

Pastaların en büyük süsleme malzemesi olan çilek kaç kalori onu öğrendik. :) Gelin şimdi de faydalarına kısaca bir göz atalım.

-Kanı temizler.

-Diş etlerini güçlendirir ve ağız kokusunu önler.

-Cildi nemlendirip taze görünüm sağlar.

-Bağırsak içerisinde bulunan kurtları dökmeye yardımcı olur.

3-) Karpuz

En güzel karpuz nasıl seçilir, karpuzun en iyisi nasıl anlaşılır soruları, yazın kesinlikle en çok sorulan ve cevabı en çok merak edilen sorulardandır.

Karpuz ve peynir uyumunu çok sevenler bu yazımıza eminiz ki bayılacaksınız. :) Karpuzun kalorisini bilmeyenler için bir porsiyonunda yaklaşık olarak 40 kalori bulunduğunu söyleyebiliriz. :)

Gelin o halde yazın olmazsa olmazı, en lezzetlisi ve herkesin favorisi olan karpuzun faydalarına birlikte göz atalım. Karpuzun birçok hastalığa iyi geldiğini ve içerisinde birçok vitamin bulundurduğunu söyleyebiliriz. 

Böbrek ve bağırsakların çalışmasına katkı sağlarken zayıflamaya da oldukça yardımcı olan bir meyvedir karpuz. Her derde deva olduğunu söyleyebiliriz.

4-) Kavun

Karpuz kadar çok sevilen ve “kavun mu karpuz mu?” sorusunun yönlendirilmesine neden olan kavun, yaz meyveleri arasında güzel kokusuyla ön plana çıkıyor. Lezzetiyle de damak çatlatan harika bir meyve tabii, onu da eklemezsek olmaz. :)

Kavun kalorisine de değinip ardından hızlıca faydalarına da bir göz atmaya ne dersiniz? Bir orta dilim kavun, içerisinde yaklaşık olarak 76 kalori bulundurmaktadır.

-Kalp sağlığını desteklemede oldukça etkilidir.

-Kemikleri güçlendirir.

-Gözler üzerinde oldukça yararlı etkileri bulunmaktadır.

-Ciğerlerin tazelenmesini sağlar.

5-) Erik

Kıtır kıtır, ekşi ekşi yeşil erikler, pazar tezgahlarında yazın geldiğini gösteren ilk meyvedir. Birçok çeşidi bulunan rengarenk erikler büyük küçük herkesin favorisi olmuştur.

Erik kalorisi oldukça düşük ve fit diyebileceğimiz bir meyvedir. 1 adet kırmızı eriğin içerisinde yaklaşık olarak 19 kalori bulunduğunu söyleyebiliriz. 

 Gelin eriğin faydalarına da bir göz atalım ve ardından tatlı mı tatlı incire geçelim. :)

-Erik demir eksikliğine oldukça iyi gelen bir meyvedir.

-Kemik sağlığını destekler.

-Kilo kontrolü sağlar.

-Bağırsak dostudur.

6-) İncir

Kurusuna yılın her mevsiminde ulaşabildiğimiz, tazesini ise yaz aylarında bol bol tükettiğimiz incir, kesinlikle hepimizin favori meyvesi. İncir kalorisi oldukça düşük, lif bakımından ise oldukça zengin bir yaz meyvesidir. Faydalarına saysak bile bitiremeyeceğimiz incirin bilinen en büyük faydası, kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiği. :)

Bir adet incir yaklaşık 40 kaloridir, unutmadan söyleyelim.

7-) Üzüm

Salkım salkım üzümler, yaz ayları boyunca yerini hiçbir meyveye kaptırmadan bütün yaz tüketebildiğimiz güzel mi güzel, lezzetli mi lezzetli bir meyve. :)

Üzüm kalorisi oldukça düşük olan ve birçok faydası bulunan bir meyve olduğu için bizlere yaz boyu afiyetle yemek düşüyor. 100 gram üzüm yaklaşık 60 kaloridir çünkü.

8-) Şeftali

Tek başına bile bir tatlı kadar lezzetli olan, bol sulu ve yumuşacık şeftaliler, yaz aylarının en kıymetlisi ve en lezzetlisi diyebiliriz. Şeftali kalorisi oldukça düşük ama lezzeti oldukça zengin bir meyve. Bilinen en büyük faydası da safra kesesi ve karaciğer sağlıklarını desteklemesi. Ayrıca bir adet şeftali yaklaşık 50 kaloridir.