Sonuca bakıldığında gönülleri fetheden bu lezzet, her damak tadına hitap eden en global tariflerden biri. Hatta son dönemlerde yükselişte olan kinoa ve falafel köfteli çeşitleriyle, hamburger dünyası artık vejetaryenleri de mutlu ediyor.

Peki, herkesin çok sevdiği hamburgerin tarihi nedir? Gelin inceleyelim.

Hamburger tarihi için iki rivayet mevcut. Bir rivayete göre – çok uzaklara gitmenize gerek yok – hamburgerin tarihinin Orta Asya’ya dayandığını söyleniyor. O zamanın atlı Tatar savaşçıları, eti çiğ olarak tüketiyor. Çıktıkları Asya seferlerinde, bu eti atın eğerlerinin altına koyup atın hareketleriyle daha kolay çiğnenebilir hale geldiğini keşfediyorlar. Daha sonra bu ete tuz, biber ve soğan ilave ederek bugün bilinen ‘Tatar Bifteği’ hazırlıyorlar. Bu et, ticaret amacıyla Hamburg’dan Orta Asya’ya giden bir tüccar tarafından keşfedilip Almanya’da bir şef tarafından kızartılınca buna ‘hamburger’ adı veriliyor.

Bir diğer rivayetse Amerika’dan geliyor. Şaşırdık mı? Pek değil. Hemen hemen her restoranda hamburger bulma şansınız varken, tarihinde Amerika’nın bir parmağı olması da çok doğal. Zira ilk hamburgeri de 1900’li yıllarda Teksas, Athens’lı bir restoran sahibinin keşfettiği söyleniyor.

Konu hamburgerden açılmışken, sizi Türkiye’nin tek hamburger festivali Hellman’s Burger Fest 4 ve Sokak Lezzetleri’ne davet ediyoruz. Zorlu Center Festival alanında 15-16 Haziran tarihleri arasında bu yıl dördüncüsü gerçekleşecek bu festivalde, çeşitli gurme burgerlerin yanına bir de ek olarak sokak lezzetleri eklenecek. Kulağa enfes geldiğinin farkındayız, o yüzden hafta sonu için programınızda bu festivale yer açmayı ihmal etmeyin deriz.