Ejder meyvesi kaktüsgiller familyasına ait, özellikle son yıllarda popülerliği artan, oldukça lezzetli bir meyvedir. Ejder meyvesi, tatlı pitaya olarak da adlandırılır. Bu egzotik meyveyi o adla da duymuş olabilirsiniz yani. :)

Ejder meyvesi nedir diye merak edenler için “yerken damağınızda egzotik rüzgarlar estirecek, aynı zamanda görüntüsüyle de kendine hayran bırakacak egzotik bir meyvedir” diyebiliriz. Böyle özetlemek pek mümkün. Aynı zamanda ejder meyvesi, meyve suyu ve şarap yapımında da sıklıkla tercih edilmektedir.

Kokusu ve rengiyle ağız sulandıran ejder meyvesi tadı oldukça lezzetlidir ve birçok faydası bulunmaktadır. 

Bu enfes lezzete sahip meyvemizin detaylarını sizinle paylaşıyor olacağız ama öncesinde ejder meyvesinin faydalarına ve ejder meyvesi çeşitlerine değinmek istiyoruz. :)

Ejder Meyvesi Çeşitleri ve Ejder Meyvesinin Faydaları

Pazar tezgahlarında belirli dönemlerde rastladığımız aynı zamanda market manavlarında da yer alan bu leziz meyvenin birçok çeşidi olduğunu biliyor muydunuz?

Biz minik bir araştırmadan sonra bu lezzetli meyvemizin diğer çeşitlerini de sizinle paylaşmak istedik. 

Ekşi pitaya (Stenocereus)

Bu türün oldukça ekşi ve ferahlatıcı bir tadı vardır.

Peru Elma Kaktüsü (Cereus repandur) 

Perulularca pitaya olarak adlandırılmaktadır ve nadir olarak bulunmaktadır.

Pitaya Agria (S. gummosus)

Kızılderililerin önemli besin kaynağıdır. Ekşi bir meyveye sahiptir.

Ejder meyvesi çeşitlerini öğrendik faydalarına da kısaca göz atmaya ne dersiniz?

Ejder Meyvesi Faydaları Nelerdir?

Ejder meyvesi, lif bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Aynı zamanda içerisinde bulunan yüksek oranda kalsiyum, kemikler için oldukça faydalıdır. 

Son olarak da antioksidan bakımından zengin olması, bağışıklık sistemini güçlendirir. Hem leziz hem de sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz. :)

Ejder Meyvesi Hangi Ülkede Yetişir?

Lezzeti ve görüntüsüyle ilgi odağında olan ejder meyvesi Orta Amerika ve Güney Amerika kökenli bir meyvedir. 

“Bu egzotik lezzete sahip ejder meyvesi nasıl yetiştirilir?”, “ejder meyvesi ne zaman ekilir?” ve “ejder meyvesi ne zaman meyve verir?” gibi soruların cevabını merak ediyorsanız kesinlikle doğru yerdesiniz. :) Tüm detayları sırasıyla anlatıyor olacağız.

Ejder meyvesi yetişme koşulları için sıcak, kuru ve direkt güneş alan bir yer tercih edilmelidir. 

Enfes lezzete sahip bu egzotik meyvenin yetiştirilmesi oldukça kolaydır. Kum ve kil bakımından zengin topraklarda yetişen ejder meyvesi yeterli sıcaklığı alır ve yeterli su ile beslenirse 30- 40 gün içerisinde meyve vermektedir. 

Ejder meyvesi mevsimi için ilkbahar ve yaz diyebiliriz yani. :)

Ejder Meyvesi Nasıl Soyulur?

Ejder meyvesi soyma tekniklerini paylaşmadan önce tadının armut ve kiviye benzetildiğini not düşelim. Aynı zamanda ejder meyvesi kalori miktarını merak edenler için söyleyelim: 100 gramında 264 kalori vardır. 

Ejder meyvesi nasıl yenir diye merak edenler buraya! Başta ne kadar zor gelse de püf noktalarını öğrendiğinizde kolaylıkla soyup yiyebileceksiniz bu leziz meyveyi. :)

Öncelikle tezgâhtan alıp eve getirdiğimiz ejder meyvesini iyice yıkayıp kabuğunu toz ve kirden arındırıyoruz. Ardından keskin bir bıçak yardımıyla ortadan ikiye bölüyoruz ve posasını kaşık yardımıyla kabuğundan ayırıyoruz.

Dilerseniz yoğurt ile karıştırıp yiyebilirsiniz, dilerseniz de dilimleyip meyve olarak yiyebilirsiniz.

Ejder meyvesi hakkında yeterince bilgi sahibi olduk gelin diğer egzotik meyvelere ve onlarla yapılabilecek tariflere bir göz atalım. :)

1-) Avokado

İçerindeki doğal yağlardan faydalanabileceğiniz, tropikal iklimde yetişen tam bir vitamin deposu olan avokadonun birçok faydasının bulunduğunu söylemek mümkün.

2-) Kırmızı Meyveli Pavlova

Orman meyveleri ile kaplanmış dev bir krema ile yapılan kırmızı orman meyveli pavlova tarifini denemeye ne dersiniz?

3-) Kırmızı Meyveli Müsli

Sadece spor yapanların değil herkesin severek tüketebileceği oldukça lezzetli ve doyurucu kırmızı meyveli müsli tarifi ile kendinizi şımartmanın tam vakti. :)