Mutfak kültürümüzün olmazsa olmaz baharatları arasında yer alan sumak, kendine özgü ekşi tadıyla tanınıyor. Bir bitki türü olan bu baharat, kırmızı renkli çekirdeklerinde bulunan çiçeklerin öğütülmesi sonucu ortaya çıkıyor. Aynı zamanda kendisine has bir tada sahip olan sumak, yemeklere renk vermesi için de kullanılıyor.

Detaylıca sumak bitkisini anlatacak olursak, ince yapılı bir bitki türü olmasına rağmen boyu 3 metreye kadar çıkabildiğini söyleyebiliriz. Ayrıca her mevsim yeşil renkte olan yaprakları, kış aylarında dökülüyor ve sonbaharda meyveleri kırmızı renge dönüyor. Sumağın yetişmesi için özel iklim koşullarına ihtiyaç olmasa da, ülkemizde en çok Akdeniz bölgesinde yetişiyor. Türkiye dışında Güney Avrupa’da ve Hindistan’da da yoğun olarak üretimi sağlanıyor. 

Sumak baharatı sahip olduğu ekşi tattan dolayı çoğu zaman yemeklerde limon yerine tercih ediliyor. Ayrıca mantı üzerinde kullanılan yoğurtla lezzetli bir uyum sağlamasından dolayı sık sık beraber sunuluyor. Fakat en mükemmel uyumu, ilk akla gelen garnitürlerden biri olan soğanla yakalıyor. İnce dilimlenen soğan, sumakla beraber salata gibi sunulup özellikle kebapçılarda servis ediliyor.