Akdeniz’de yaygın olarak görülen Çipura (Çupra) spariade familyasına ait bir tuzlu su balığıdır. Eti çok az kılçıklı ve sert olan çupra balığı nasıl pişirilir ve hangi pişirme yöntemleri tercih edilmelidir sizler için bu yazımızda ele aldık. :)

Ülkemizde Ege ve Akdeniz kıyılarında sıklıkla rastlanan çupra balığının en büyük üreticisi Yunanistan’dır. Oldukça lezzetli ve doyurucu olan çupra balığının, tüm diğer balık çeşitlerinde de olduğu gibi birden fazla faydası bulunmaktadır. Haydi o zaman gelin bu lezzetli balığımızın nasıl pişirildiğine ve pişirme yöntemlerine bir göz atalım. Ardından da pazara gidip tezgâhtan bir güzel seçtiğimiz balıkları, sizlerle verdiğimiz pişirme yöntemlerinden birini uygulayarak hazırlayalım. En güzel çupra nasıl pişirilir beraber görelim!

Çupra Fırında Nasıl Pişirilir?

Fırın yemeklerini tencere yemeklerinden daha çok sevip daha çok tercih edenler için çupra balığı fırında nasıl pişirilir tüm püf noktalarıyla anlatmak istedik. :)

Öncelikle balıkları kılçıklarından arındırıyoruz ve bol suyla yıkıyoruz. Ardında da balıkların üzerine uzunlamasına çizikler atarak daha hızlı pişmesini sağlıyoruz. Hazır olan balıklarımızı yağlı kağıt serili fırın tepsimizin içerisine alıyoruz. 

Dilerseniz üzerine soğan dilimleri, limon ve domates gibi sebzeler ekleyerek de lezzetlendirebilirsiniz. Balıklarımız piştiğinde fırından alıyoruz ve oda sıcaklığına geldiğinde servis ediyoruz. :)

Tavada Çupra Nasıl Pişirilir?

‘’Büyük çupra nasıl pişirilir?’’ ya da ‘’küçük çupra nasıl pişirilir’’ sorularınızı yanıtlayarak başlamak istiyoruz tarifimize. :)

Balığın ebadı pişirme tekniklerinde pek de önemsenmeyecek bir durum. Yani tavada da fırında da aynı yöntemleri izleyerek balıklarınızı pişirebilirsiniz. :)

Tavada çupra pişirmek için kılçıklarını temizleyip bol suyla yıkıyoruz. Ardından balıklarımız için derin bir kapta un ve tuzu karıştırıyoruz. Sonrasında balıklarımızı una bulayıp kızgın yağın içerisinde her iki yüzünü kızaracak şekilde kızartıp ocaktan alıyoruz. :)

Pişen çupraları yanında limon ya da salata ile dilediğiniz gibi servis edebilirsiniz. :)

Izgarada Çupra Nasıl Pişirilir?

Çupra etinin kılçıksız ve sert olması kesinlikle tam ızgaralık olduğunun kanıtıdır. Yanı kısaca diyebiliriz ki çupra için en uygun pişirme yöntemi ızgaradır. :)

Kılçıkları ayıklanıp yıkanan çupralarımızı zeytinyağı, tuz ve baharatlar ile marine ediyoruz. Ardından marine ettiğimiz çupralarımızı dolapta birkaç saat dinlenmeye bırakıyoruz.  

Sonrasında dolaptan çıkardığımız marine edilmiş çupraları, ızgarada her iki yüzünü kızaracak şekilde pişiriyoruz. :)

Çipura ızgara yöntemi ile lezzet dolu anlar yaşayacak ve balığın şanına yaraşır sofralar kurabileceksiniz.

Mangalda Çupra Nasıl Pişirilir?

Hep mangalda et mi yiyeceğiz? Gelin bugün mangalda çupra yiyelim. :)

Daha önce denemediyseniz endişe etmenize gerek yok. :) Kesinlikle oldukça lezzetli bir tarif olacak ve eminiz ki denedikten sonra sürekli olarak bu yöntemi kullanacaksınız.

Mangalda çupra için çupraları kılçıklarından arındırıyoruz ve pullarını kazıyarak temizliyoruz. Ardından da balıkların her iki tarafına ikişer tane çizik atıyoruz. Sonrasında balıkların içini ve dışını tuz, karabiber ve zeytinyağı ile iyice harmanlıyoruz. Ardından hazırladığımız mangal ateşinin üzerinde iyice pişiriyoruz.  

Lezzetin kokusunu çok uzaklardan duyacak olan çat kapı misafirlere hazır olun. :) Biz denedik ve bu yöntemi çok beğendik. Siz de farklı lezzetler arıyorsanız kesinlikle mangal sefalarınızda çupraya yer vermelisiniz. 

 ‘’Çupra Nasıl Pişirilir?’’ Yazımızı Sevenler için 2 Tane Birbirinden Lezzetli Balık Tarifi

Çupra balığını verdiğimiz yöntemlerle pişiren ve beğenenlere, iki tane birbirinden lezzetli balık tarifini daha öneriyoruz.

İlk olarak kış aylarının gelmesiyle beraber pazar tezgahlarında bolca bulabildiğimiz levrek ile fırında levrek tarifi, ardından da bol proteinli ve oldukça sağlıklı olan bol baharatlı barbun tava tarifini mutlaka denemelisiniz. :)