Birçok kişi salataları yan tabak ya da başlangıç olarak tüketiyor olabilir. Ancak bu durum son zamanlarda sebze ağırlıklı beslenme trendleri doğrultusunda değişiyor ve küçük dokunuşlarla salatalar daha doyurucu hale geliyor. Özellikle vegan ya da vejetaryenler için öğün kurtarıcı olarak bilinen bakliyatlı salatalar, pratik hazırlanışları ve rengarenk sunumlarıyla artık herkesin kurtarıcısı haline geliyor. Peki, bakliyatın ve yeşilliğin aşkını yansıtan doyurucu salataları hazırlarken nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

Öncelikle malzemelerin uyumu çok önemli.

Örneğin; fasulye piyazında (burada tarife link gönderilebilir), fasulyenin yoğun dokusu, domatesin asidi, zeytinin aromatik tadı, soğanın ve yumurtanın keskin lezzeti birbiriyle uyum içerisindedir. 

Börülce salatasında, kırmızı ve sarı tatlı biberler, rokanın biberimsi aromasıyla birleşirken, zeytin keskin tadıyla, börülce yoğun dokusuyla salataya farklı bir karakter verir. 

Birçok farklı kombinasyonun yapılabileceği bu salata türlerinde önemli olan, kullanılan bakliyatın oranını doğru tutmak ve her seferinde tat uyumunu yakalamak... Sos konusundaysa tamamen zevkinize göre ilerleyebilirsiniz. Fasulye piyazında limon ve zeytinyağı tercih ederken, börülceli versiyonda nar ekşisi kullanabilirsiniz. Yoğurt, tahin ya da mayonez de kullanacağınız sosların içine karışabilir.

Son olarak, fasulye, mercimek, börülce, mısır, nohut gibi haşlayarak hazırladığınız tüm bakliyatları meyve, peynir ya da kırmızı/beyaz etlerle birleştirebilirsiniz.

Bakliyatlı salata yapmak artık tamamen sizin hayal gücünüze kalmış.

Bol bakliyatlı hafif tariflerimize de göz atmayı unutmayın. 

Yeşil Mercimekli Buğday Pilavı

Yaban Mersinli ve Ezine Peynirli Firik Tabule 

Börülce Salatası