Hayatının bir döneminde diyet yapmış herkesin, en az bir kere denk geldiği Chia tohumları bugünkü konumuz. Yeri geliyor favori tatlılarımızı sağlıklı hale getirmek için kullanıyoruz bu süper besini, yeri geliyor kahvaltının yıldızı yapıyoruz.

Süper besin derken övmek için söylemiyoruz bu arada. Chia tohumu, uzmanlar tarafından süper besin olarak kabul ediliyor. “Süper besin de nedir?” diyorsanız açıklayalım; vitamin, mineral, lif gibi faydalı besin öğeleri bakımından zengin ürünlerin genel adı “süper besin”dir. Haliyle bu leziz topçuklar, gerçek manasıyla süper. :)

Daha önce hiç Chia tohumu yememiş olanlar, Chia’lı tarif denese de sevememiş olanlar ve Chia tohumunu şu an ilk defa duyanlar için geniş kapsamlı bir yazı hazırlamak istedik. Bugün birlikte Chia tohumu nedir, nasıl kullanılır öğreneceğiz. Ardından 4 tane birbirinden leziz Chia’lı tarifle mutfaklarımıza yol alıp mucizeler yaratacağız! :)

Chia Tohumu Nedir?

Chia tohumları, Salvia Hispanica bitkisinin yenilebilir tohumlarıdır. Siyah, beyaz veya gri renklerde olabilirler. Protein, omega – 3, demir, potasyum ve magnezyum bakımından çok zenginler ayrıca. Gluten içermeyişlerinden de bahsetmemek olmaz. Gluten intoleransı olanların ve çölyak hastalarının dostu Chia tohumu. :)

Chia Tohumu Besin Değerleri

Mucizevi Chia tohumunun 100 gramında yaklaşık 486 kalori bulunmakta. 1 çorba kaşığı yani 10 gramlık chia tohumu da ortalama 49 kaloridir. Chia tohumunun 100 gramı, 42 gram karbonhidrat, 16 gram protein, 31 gram yağ ve 34.5 gram lif içeriyor. 

Chia Tohumu Nasıl Kullanılır?

Chia tohumları; oldukları gibi yemek, içecek ve tatlı tariflerinde kullanılabilirler. Salatalara serpilerek çıtır çıtır bir doku vermeleri sağlanabilir. Hamur işi tariflerinde de, tıpkı haşhaş tohumları gibi kullanılabilirler. Kurabiye, ekmek, poğaça tariflerinde bir düşünün deriz. :)

Bunun yanı sıra süt, yoğurt gibi besinlere eklenip bekletildiklerinde  emici yapılarından dolayı jelimsi bir kıvama kavuşuyorlar. Bu da genellikle sağlıklı puding versiyonlarında tercih ediliyor. 

Bunun dışında son olarak öğütülüp un haline getirilebilir veya yağı ayrıştırılıp kozmetik sektöründe de kullanılabilirler. 

En Güzel Chia Tohumlu Tarifler

Genel hatlarıyla Chia tohumunu ele aldık, tüm soruları cevapladık. Şimdi size leziz birkaç Chia tohumlu tariften bahsedebiliriz! Kahvaltılara, ara öğünlere ve çay saatlerine hazırlanabilecek bu leziz 4 tarifi denemeyenler çok şey kaçırıyor!

 

  • Chia Tohumlu Yoğurt Tarifi

Sadece 4 malzemeyle hazırlanan enfes ve çok pratik bir tarifle başlıyoruz listemize. Chia tohumlu yoğurt tarifi, Chia tohumunun jele dönüşen yapısıyla bağlanıyor, leziz bir tatlıya dönüşüyor. Üstelik bu tarifin hazır olması için bir gece boyunca buzdolabında bekletmenize gerek yok. Buzdolabında sadece 1 saat bekletmek yeterli.

 

  • Chia Tohumlu Puding Tarifi

 Chia tohumunun en sık kullanıldığı tarifler Chia pudingler. Bol meyveli ve soslu bu Chia puding versiyonu, çay saatlerinizi hem fit hem de enfes bir tatlıyla taçlandırmanızı sağlayacak. Chia tohumlu puding tarifi için sizi mutfağa alalım mı? :)

 

  • Fıstık Ezmeli Chia Granola Bar Tarifi

 Toplamda 30 dakikada hazırlanan pratik tarifler hepimizin favorisi. Bu tarifler hem leziz hem de fit olunca ise tadından yenmiyor. :) Sağlıklı beslenme ve diyet dostu olan Fıstık ezmeli chia granola bar tarifimiz sizi tok tutacak ve diyetinizi bozmadan tatlı ihtiyacınızı karşılayacak. Bi’ göz atın. :)

 

  • Kahvaltı Kasesi Tarifi 

 Yulaflı, yoğurtlu, meyveli kahvaltı kasesi tarifleri son zamanlarda çok popüler! Geceden hazırlanan ve buzdolabında beklemeye alınan bu tarifler, sabahları işe – okula koşturan kişilerin adeta kurtarıcısı oluyor. Tüm malzemeleri geceden bir kavanoza ekleyin, sabah tabağa alıp meyvelerle beraber tüketin. Daha pratiği olmayan kahvaltı kasesi tarifini mutlaka denemelisiniz!