Mevsim ne olursa olsun yemeklerimize çorbayla başlamak, mutfak kültürümüzün ayrılmaz bir parçası. Özellikle de Yaz aylarında hafifliğiyle ana yemeğin bile yerine geçebilen Yaz çorbalarının en güzel yanı da sevdiğiniz malzemelerden kolayca bir tarif oluşturabiliyor olmanız!
Yaz sebze çorbası yapmak istediğinizde, sevdiğiniz Yaz sebzelerini bir araya getirerek pişirin ve blenderdan geçirin, işte bu kadar kolay! Yaz çorbası tariflerinde kendinize uygun olanı bulamadıysanız, evdeki malzemelerinizden kendi tariflerinizi de hazırlayabilirsiniz.
Yaz çorbaları için listelediğimiz tarifleri sevdiyseniz harika! Çünkü aslında onları 4 mevsim rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ama Yaz sebzelerinin yoğun aromasını diğer mevsimlerde yakalamanız pek mümkün olmayabilir. O yüzden hazır mevsimi gelmişken bizce hemen bu Yaz çorbalarını deneyin!

1- Yaz Tarhanası Tarifi

Yaz çorbaları içinde bir çorba var ki hem çok tanıdık hem de herkesin bilmediği bir tarif! Yaz tarhanası ismi sizi yanıltmasın, aslında biraz da yalancı tarhana diyebiliriz. Henüz kışlık tarhanaları hazırlamadıysanız bu harika yaz çorbasını mutlaka deneyin, nasıl yapabileceğinizi hemen anlatalım!

  • Sıvıyağ ve tereyağını bir arada tencereye alarak soğan, sarımsak, biber ve salçayı ya da taze domates rendesini kavurun.
  • Üzerine un ekleyerek bir süre daha kavurun ve yoğurt ekleyin.
  • Bu şekilde biraz daha kavurduğunuz harcınıza sıcak suyunuzu ekleyerek, blenderdan geçirin!

Yaz çorbaları alternatifleriniz arasına girecek bu lezzetli tarifi denemenizi öneririz!

2- Lokanta Usulü Domates Çorbası Tarifi

Yazın geldiğini, pazar tezgahlarında taze domateslerin sergilenmeye başlamasından anlarız! Kokusuyla, rengiyle, tadıyla Yaz domateslerinin tadını başka mevsimlerde yakalamak zordur. Madem domatesin aromasının en yoğun olduğu zaman dilimi Yaz, biz de lezzetli yaz çorbaları için ilk aklımıza gelen tarifimizi uygulayalım ne dersiniz? Biz biraz salça aromasından destek aldık ve defne yaprağı ile domates çorbasına küçük bir dokunuş yaptık.
Yaz çorbaları içinde evdeki malzemelerle en kolay hazırlayabileceğiniz tariflerden biri olan lokanta usulü domates çorbası tarifine mutlaka göz atın!

3- Tavuk Sulu Mercimek Çorbası Tarifi

Kış aylarında şifa verici özelliğiyle çorbalarımızda kullandığımız tavuk suyunu, bu tarifimizde harika bir lezzetlendirici olarak yer veriyoruz. Mutfağımızın geleneksel çorbalarından biri olan ve herkes tarafından sevilen mercimek çorbası aslında zamansız bir çorba. Ama hafifliği ve doyuruculuğu sayesinde Yaz çorbaları kategorisine kolayca alınabilir. Knorr mercimek çorbası ile hazırladığınızda da kendiniz mercimekleri pişirmişçesine aromasına doyacaksınız! Malzemeler hazırsa tavuk sulu mercimek çorbası tarifimize geçelim…

4- Sütlü Mantar Çorbası Tarifi

Mantar bizim mutfağımızda salata, köfte, pizza, çorba ve omlet tariflerinde bolca kullanılır. Garnitür olarak sıklıkla servis edildiği gibi, başlangıçlarda değişik reçetelerle sunulur. Mantar için dikkat edilmesi gereken tek nokta hızlıca tüketmemiz gerektiği. Taze mantar buzdolabında saklanmalı ve en fazla bir hafta içinde tüketilmelidir. Sütlü kremalı mantar çorbası da kolay ulaşılabilen mantarla hazırlanır; her menüye yakışır. Mantar çorbası tarifi sütlü olarak hazırlandığında kremaya ihtiyaç duymaz bu da onu hafif Yaz çorbaları arasında saymamızın en büyük sebeplerinden biri.
Denemek için sabırsızlanıyorsanız sizi sütlü mantar çorbası tarifimize alalım!