İnsanlar iki gruba ayrılır Sevgililer Günü mevzu bahis olunca. Bir grup, sevdiği kişiyle dışarıya çıkıp en güzel restoranlarda en güzel yemekleri yiyerek romantik bir randevu geçirmek ister bu günde; diğer grup ise evinin konforu ve samimi ortamında baş başa olmak ister. 

Eğer siz ikinci gruptaysanız ve Sevgililer Günü yaklaşırken evde sevdiğiniz kişiye yemek hazırlamak ve romantik bir sofra kurmak istiyorsanız; ancak mum yakmak dışında sofranızı hareketlendirecek bir fikir aklınıza gelmiyorsa doğru yerdesiniz. Evde hazırlanabilecek romantik bir yemek deneyimi için sofra önerilerimizi derlediğimiz bu yazı işinize çok yarayacak.

A’dan Z’ye her detayı düşündük ve sizin için not aldık. Size de adımları birer birer incelemek, uygulamak ve tabii sevdiğiniz kişiyle romantik bir Sevgililer Günü yemeği yemek kalıyor.

Sevgiliye özel masa hazırlamanın dikkat edilesi tüm detayları ve tabii romantik yemek masası hazırlamanın püf noktaları bu yazıda. Haydi detaylara inelim!

Mumsuz Romantik Sofra Olur mu?

Ne kadar klişe görünse de mum, sofra aydınlatması için oldukça büyük önem taşıyor. Çünkü sarı tonlardaki ışık, evde romantik ortam yaratmaya çok yardımcı oluyor. 

Evdeki tüm ışıkları kapatın, odanın ve sofranın çeşitli yerlerine tealight olarak bilinen minik mumlardan yerleştirin. Mumları doğrudan masaya koymak yerine, kadehleri ters çevirip ayak kısımlarını mumlarınız için tabla haline getirebilirsiniz.

Ayrıca farklı boyutlarda mumları bir arada kullanmak daha şık bir görüntü oluşturacaktır. Renk olarak ise önerimiz beyaz, kırmızı ve pembe mumlar.

Çiçek Çok Önemli!

Romantik bir ortamın vazgeçilmez çiçeğinin kırmızı gül olduğu söylenir. Bu kez biraz daha alternatifleri değerlendirin, sofranızı saflığın ve duruluğun sembolü olan beyaz çiçeklerle süsleyin. Papatya biraz sade kaçar diyorsanız tercihinizi lale veya minik orkidelerden yana kullanabilirsiniz.

Böylece hem farklı bir masa dekorasyonu oluşturabilir hem de alışılmış Sevgililer Günü konseptini bir adım ileri taşıyabilirsiniz.

Masa Örtüsü Seçiminin Detayları

Tahmin etmeyebilirsiniz ama masa örtüsü, masa dekorasyonunuzun en önemli bileşeni aslında. Bu özel günde, dikkati dağıtabilecek bileşenlerden biraz kaçınalım ve olabildikçe sade, düz renk bir masa örtüsü kullanalım.

Düz beyaz, füme, antrasit, haki veya siyah gibi renklerde bir masa örtüsü tercih edin öncelikle. Bunun üzerine kullanacağınız Amerikan servisler veya runner örtüler, şık birer dokunuş oluşturacak.

Tabaklar ve Bardaklar Nasıl Olmalı?

Tabaklar ve bardaklar, romantik sofra dekorasyonu için çok önemli detaylardan. Seçilen tabaklar hem akşam yemeği menüsündeki yemeklere, hem de dekoratif eşyalara uymalı. Bardaklar da aynı şekilde, menüdeki içecek seçimine uygun olmalı. 

Tabak seçiminde desenlerin, tabak şekillerinin ve tabii ki renklerin birbirine uymasına dikkat etmenizi öneriyoruz. Bardak seçiminde de servis edilen içeceğe uygun bardakları tercih etmelisiniz. Örneğin şarap kadehinde buzlu çay veya şalgam suyu servis etmemeniz, çok daha şık bir hareket olacaktır. :)

Masa Düzeni

İki kişilik bu romantik yemek deneyimi, aynı zamanda masada kimin nerede oturduğu ile de alakalı. Öncelikle menünüzü hazırlarken mümkün olduğu kadar masadan kalkmanızı engelleyecek bir sofra tercih edin ki yemek keyfiniz bozulmasın. İlle de kalkmanız gerekiyorsa, sandalyenizi mutfağa yakın olan kısma yaklaştırmanızda yarar var. 

Ayrıca, eğer masanız dikdörtgen ise yan yana oturmanız da geceyi daha samimi bir yemek deneyimine dönüştürebilir.

Masa Aksesuarları Çok da Abartılmamalı

Sevgililer günü masası nasıl hazırlanır yazımızın sonlarına doğru geldikçe en önemli detaylara da değinmeye başladık. Masa aksesuarları çok önemli bir konu.

Masa örtüsüne, serilen runnerlara, tabaklara, bardaklara ve tabii tabakların altında bulunan Amerikan servislere yakışan ancak onların önüne de geçmeyen aksesuar seçimleri yapılmalı.

Mum ve çiçek zaten masada, orası tamam. Sade ve şık seçtiğiniz mumlarınız ve beyaz çiçekleriniz, saz püsküllü süslerle ve çam kozalaklarıyla çok yakışacak. Ayrıca peri ışıklar da kullanabilirsiniz sofranızın ortasında.

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, saz püsküllerinin mumlardan uzak tutulması gerektiği. Aman aklınızdan çıkmasın!

Geldik En Önemli Kısma: Menü Seçimi

Menüyü oluşturmak, en az sofranın kendisi kadar dikkat isteyen bir iş. Fazla zahmetli olmayan, yemesi ve sindirilmesi kolay bir menü sizi hem hazırlık sürecinden hem de yemek sonrası hazım sürecinden kurtarabilir. 

Bunun için, başlangıç ve ana yemeği hafif tutup, ağzınızı tatlandıracak büyük porsiyon bir tatlı tercih edebilirsiniz. Çok baharatlı tariflerden, derin yağda yapılan kızartmalardan, ağır hamur işli tariflerden uzak durmanız, hazım süreci için çok iyi olacaktır. Bunun dışında soslu spaghetti, noodle, taco ve Sezar salata gibi yiyecekler, yeme aşamasında sizi zorlayabilir. Loş romantik ışıkta şık bir yemek yerken yüzünüzü, ellerinizi ve kıyafetlerinizi riske atmak istemezsiniz.

Size önerimiz domates çorbasıyla başlangıç yapmanız. Ara sıcak olarak sebzeli kiş ve yancı olarak köz biber salatası çok yakışacaktır. Ana yemek önerimiz lokum biftek ve yanında buharda pişmiş sebzeler. Tatlı olarak da çikolatalı sufle.

Son olarak Sevgililer Günü tatlıları, Sevgililer Günü menüsü ve Sevgililer Günü için yenilebilir hediyeler yazılarımızı böyle bırakıyoruz!