Yaz mevsimine girdiğimizde çorbayı tercih listemizin en sonlarına itiyoruz, hatta çıkartıyoruz. Neyse ki, İspanya gibi soğuk çorbalara sahip çıkan mutfaklar da var. Buyurun sizi gazpaço'ya doğru alalım.

Özünde taze sebzelerle yapılan ve İspanya orijinli bir lezzetten bahsediyoruz; Gazpaço. Domates, salatalık ve sarımsaktan oluşan bu çorba hemen hemen her sebzeyle hazırlanabiliyor. Yaz ayları için ideal, sağlıklı ve ferahlatıcı gazpaço’yu biraz daha detaylandıracak olursak; orijinalinin aslında İspanya’nın güneyinde bulunan Andulisia adındaki bir bölgeden aldığını söyleyebiliriz. Özellikle İspanyol ve Portekizlilerin sıklıkla tükettiği gazpaço’nun ilk reçeteleri antik zamanlara dayanıyor. Tabii bilinenin aksine gazpaço’nun orijinal tarifi domateslerle hazırlanmıyor, zira domates ilk kez 19.yüzyılda Kolombus’un keşfiyle meydana çıkıyor. Bu sebeple ilk gazpaço’nun oldukça basit bir tarif olan ekmek, zeytinyağı, sarımsak, su ve sirke ile yapıldığına inanılıyor.

Gazpaço denildiğinde akla sadece domates ya da taze sebzelerden oluşan çorba gelebilir fakat envaiçeşit gazpaço var. Kimisi meyve barındırıyor, kimisi haşlanmış yumurta içeriyor. Bunlara birer örnek verecek olursak; Ajoblanco Gazpaço ekmek, badem, sarımsak, zeytinyağından oluşurken, üzüm ve kavunla beraber servis ediliyor.  Salmorajo Gazpaço ise domates, ekmek, sarımsaktan oluşuyor ve İspanyol Serrano jambonu ve haşlanmış yumurtayla servis ediliyor.

Enfes gazpacho çorbası tarifimiz için tıklayın.