İster yararlı olsun, ister zararlı; sevdiğimiz bazı yiyeceklerin içinde genelde şeker var. Diyabetik sebeplerle ya da farklı tatlandırıcı arayışları nedeniyle birçok kişi şekere yerine geçecek alternatif malzemeler arıyor. Şekeri hayatımızdan çıkarırken tatlı krizlerini bir rafa kaldırmıyor ve şekerin yerine kullanabileceğimiz alternatif malzemeleri araştırıyoruz.

Akçaağaç Şurubu
Kanada’nın simgesi olarak bilinen akçaağaç şurubu; akağaç kabuğundan alınan, bala benzer bir sıvıdan elde ediliyor. Çaya ya da tatlılara katacağınız akçaağaç şurubu ile sağlıklı ama lezzetli alternatifler üretmeniz de mümkün. Akçaağaç şurubu seçerken ekstra şeker almamanız için, içeriğinde mısır şurubu ve aroma verici kimyasallar olmamasına da dikkat etmeniz gerekiyor.

Bal
İnsanlık tarihinin en eski besin maddelerinden biri olan bal, doğada eşsiz bir antibakteriyel özelliğe sahip. Kan şekerinizi dengelerken ağzınızın tadını yerine getiren balı, tariflerinizde şeker yerine rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Hurma
Bitki ailesinin en gelişmiş hücre yapılarından birine sahip, zengin besin değerleri ile şekere harika bir alternatif olan hurma, aynı zamanda tatlı krizi anları için de ara öğün yerine geçiyor.

Çekirdeklerini çıkardığınız hurmayı suda bekletip blenderdan geçirerek bala benzer bir marmelat oluşturabilir ya da hazır halde satılan hurma şekerinden faydalanabilirsiniz.

Taze Meyve Püreleri
Şeker ihtiyacınızı azaltmak için uygun tariflerin içerisine blenderdan geçirerek püre haline getirdiğiniz taze meyveleri ekleyebilirsiniz. Ancak, meyvelerin de yüksek oranda fruktoz içerdiğini ve fazla miktarlarda kan şekeri dengesini bozabileceğini de unutmamak gerek.

Pekmez
Meyvenin özü ile elde edilen pekmez, geleneksel olarak şeker yerine en çok kullanılan alternatiflerden biri. Çay, kahve ve yemek tariflerinizde kullanacağınız pekmezin ilave şeker içermemesi ve aroma verici kimyasallar barındırmaması en çok dikkat etmeniz gereken etkenlerden biri. Ayrıca, meyveler yüksek ısıda kaynatıldığında ortaya çıkan serbest radikallerin sağlığınıza olumsuz etki etmemesi için soğuk sıkım pekmez alternatiflerini de tercih edebilirsiniz.