Pirinç, tereyağı, tuz ve çeşitli aromatik sularla hazırlanan pilav, farklı malzemelerle de zenginleştiriliyor.
Gelin dünyadan pilav tariflerine bir göz atalım… Eğer daha farklı pilav tariflerine göz atmak isterseniz tıklayın!

Patlıcanlı Pilav

İstanbul mutfağının en temel tariflerinden iç pilava oldukça benzeyen patlıcanlı pilav, diğer pilav tariflerinin aksine zeytinyağıyla yapılıyor ve bu nedenle hafif bir alternatif olarak görülüyor. Yenibahar ve tarçın gibi baharatlarla içindeki patlıcanlara ayrı bir tat veren bu tarif, üzerine dereotu serpilerek servis ediliyor.

Paella

İspanya’nın en meşhur yemeklerinden biri olan paella, içerisinde birçok farklı deniz mahsulünü barındıran bir pilav türü. Domates ve çeşitli baharatlarla hazırlanan pirince, kalamar, midye, karides ve çeşitli deniz canlıları eklenerek saca benzeyen özel bir tavada pişirilen bu pilav, aynı zamanda Portekiz’de de fazlasıyla tüketiliyor.

Risotto

Diğer tüm tarifleri gibi pilavı da özel olan İtalya mutfağı, gastronomi literatürüne risotto'yu kazandırıyor. İçine eklenebilen malzemelerin çeşitliliği sebebiyle oldukça farklı şekillerde hazırlanan risotto, özel bir pirinçle hazırlanıyor. Arborio pirincinin kullanıldığı risotto’da, pirinçlerin aromatik suları yavaş yavaş çekmesi ve parmesan peyniriyle yoğunlaştırılması en önemli püf noktalarından bir tanesi.

Biryani

Etli pilav türleri listesinde en başta yer alan ve Hindistan’ın en sevilen yemeği olan biryani, çeşitli pirinçler ve etlerle hazırlanıyor. Tavuk, kuzu, koyun ya da dana etinin didiklenerek ya da bütün parçalar halinde baharatlı pilavın içine katılmasıyla hazırlanan biryanide sebzeler de etler kadar önem taşıyor. Patlıcan, biber, kişniş ve haşlanmış yumurtayla servis edilen bu tarif, Hindistan’ın baharat kültürünü bir tabakta tatmak isteyenler için ideal.