Kurban Bayramı'nda et yememeyi tercih edebilir ya da et yemeklerinizin yanında en az et kadar doyurucu tariflere yer verebilirsiniz. Tam da bu sebeple sebzeler emrinize amade!

Konu Kurban Bayramı'nda tercihiniz sebze olunca, ilk olarak düşünmeniz gereken şey ‘etli’ sebze sayılan mantardır. Bu sebze dokusundan dolayı eti anımsatır ve mideye tokluk hissi verir. Ayrıca mantarların birden çok çeşidi olduğu için, hepsini bir arada sunmak hem tat hem de doku açısından farklılık katacaktır.

Bayramda hazırlayacağınız sebze köfteleri de, en az mantarlar kadar ilgi çeken bir tarif olacaktır. Bol bol mevsim sebzesinden elde edeceğiniz sağlıklı bir harçla sebzelerinizi top haline getirebilir, iyi bir paneleme işleminden sonra kızartarak sebze topları elde edebilirsiniz. Dilerseniz sebze toplarının ortasına peynir ya da yeşil zeytin de ekleyebilirsiniz.

Kabak ya da patlıcandan elde edeceğiniz sarmalar ve rulolar, yine etin yerini aratmayacaktır. İster soğuk ister sıcak yiyebileceğiniz bu sarmaların içine dilerseniz peynir ya da labneden dolgu yapabilir, üzerine domates ya da zeytinyağlı sos gezdirebilirsiniz.

Gelelim mücvere. Siz hala mücverin sadece kabaktan yapılması gerektiğine mi inanıyorsunuz? Size güzel bir haberimiz var; hemen hemen her sebzenin mücveri yapılabilir. Bu durumda dilerseniz kabak gibi klasikleşen bir tarifi takip edebilir ya da pırasa ve havuç gibi yeni tariflere yelken açabilirsiniz.

Son olarak isterseniz kendi başına, isterseniz etin yanında sunabileceğiniz gratenlere kimsenin hayır diyebileceğini düşünmüyoruz. Bu durumda patatesten karnabahara, kabaktan kerevize kadar her şeyin gratenini yapabilir, eşsiz beşamel sos ve peynirle masanızı renklendirebilirsiniz.