Bayram ziyareti kadar anıları da önemli.

Bayram dönemini herkes sever, aile ve sevdiklerle zaman geçirmek için, hatta biraz da tatilin keyfini çıkarmak için en güzel zamanlardan biridir.

Küçükler güzelce giyinir, büyükler en güzel yemeklerini sofralara taşır. Belki şimdilerde bayramlar eskisi gibi olmasa da bayramları o günlerdeki gibi kutlamak pek mümkün.

Nasıl mı?
Biraz nostaljiye yer vererek.

Akide şekerlerini tekrardan canlandırın.
Yeşil, kırmızı, sütlü, fındıklı… 1990 jenerasyonunu geçmeyen her insan hayatında en az bir kere akide şekeri yemiştir. Kocaman kavanozlarda, rengarenk satılan akide şekerleri, eskisi gibi her yerde olmasa da günümüzde halen satılmakta. Siz de seçeceğiniz kavanozlara bu şekerlerden koydurtabilir, güzel bir notla büyüklerinize ya da sevdiklerinize bayram şekeri olarak verebilirsiniz.

Ziyarete gelen tüm misafirleriniz için 'hoşgeldin' tepsisi hazırlayın.
Sabah erkenden kapıyı çalan o heyecan dolu çocukluğunuzu hatırlar mısınız? İşte şimdi nostaljiye geri dönme zamanı, hem de çok daha fazla çeşit çikolata, kolonya ve içecekle. Sevdiğiniz tüm malzemeleri güzel bir tepsiye koyun ve gelen tüm misafirleri bu tepsiyle karşılayın! Sıcak bir bayram gününde soğuk bir limonataya, lavanta kokulu bir kolonyaya ya da içi fındık dolguyu çikolataya kimse hayır diyemeyecektir.

Tatili boşverin, kocaman sofralar kurma zamanı.
Çocukken bayramın anlam ve önemi tatil değil, kocaman sofralar kurmaktı. Aileler bir mutfağa doluşur hep bir elden yemek pişirirdi. Eğer siz de uzun zamandır sevdiklerinizi görmüyorsanız, tüm aileyi bir eve toplayıp keyifli bir bayram sofrası için kolları sıvayın. Kim bilir belki o zamandan beri aileye yeni katılan bireyleri de kutlayabilirsiniz.

Nostaljik bir film ve bol kahkahayla günü bitirin.
Hatırlar mısınız eski bayram günlerinde telefon ya da bilgisayar yokken herkes tek bir televizyona bakardı? İster film ister televizyon programı olsun, tüm aile beraber bir şeyler paylaşırdı. Sene 2000’ler olsa da bayram gecesi tüm ailenizin telefonlarını, tabletlerini ya da bilgisayarlarını bir kenara bırakmasını isteyin ve hep beraber eski bir film ya da program izleyin. Televizyon keyfinin yanında hazırlayacağınız atıştırmalıklar da cabası!

Paylaşmanın keyfine varın.
Kurban Bayramı, paylaşmayı hatırlamanın da en güzel zamanlarından biridir. Mutfağınızda pişenlerden, hazırladığınız enfes tatlılardan komşunuza ikram etmeyi, dumanı üzerinde demli bir çayı birlikte yudumlamayı ve ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmayı deneyimleyerek huzurlu vakitler geçirebilirsiniz.