Muhammara

Halk arasında kahvaltılık salça olarak da tabir edilen muhammara, zengin içeriği sayesinde geleneksel kahvaltı mezeleri arasında oldukça önemli bir yere sahip. Kızarmış ekmeğin üzerine sürülüp yendiğinde damakta eşsiz bir tat bırakan muhammarayı evinizde kolayca yapıp kahvaltı sofralarınızda kullanmanız mümkün. Muhammara yapmanın detayları için tarifi inceleyebilirsiniz.

Acılı Ezme

Acılı ezme, iştah açma özelliği sayesinde sofralarınızda daha keyifli bir kahvaltı deneyimi sunuyor. Ayrıca farklı biberlerden hazırlanarak her defasında yeni lezzetler yaratmanıza da yardımcı. Evinizde ezme hazırlarken acı oranını damak tadınıza göre ayarlamanız da mümkün.

Acuka

Çerkezlerin vazgeçilmez kahvaltılık mezesi acuka, özellikle ekmek üstü lezzet severlerin de favorisi. İçerisindeki baharatlar sayesinde özellikle kış aylarında tercih edilen acuka, sizi hastalıklara karşı da koruyor.

Şakşuka

Şakşukaya sadece kahvaltı mezesi demek yeterli değil. Özellikle yaz akşamları soğuk meze olarak servis edilen şakşuka, öte yandan kahvaltı sofralarında sebze tercih edenlerin de favorisi. İçeriğindeki sebzeler sayesinde tam bir lezzet şöleni sunan şakşuka, kahvaltıda diğer mezeleri unutmanıza da neden olabilir…

Ajvar

Balkanların damakta unutulmaz tat bırakan ajvarı genelde köftenin yanına tercih edilse de kahvaltılarda da çokça tüketiliyor. Kırmızı biber ve patlıcan közünün mükemmel uyumuyla ortaya çıkan ajvar, soğan ve sarımsakla lezzet şölenine dönüşüyor. Siz de evinizde kış için hazırladığınız köz patlıcan, kırmızı biber ve domatesle kolayca ajvar yapıp kahvaltı sofralarınızı bu Balkan lezzetiyle zenginleştirebilirsiniz.

Girit Ezme

Akdeniz mutfağından Türk sofralarına uzanan hafif meze Girit ezme, ana malzemesi peynir sayesinde kahvaltı sofralarında kendine kolaylıkla yer buluyor. Girit ezmesi tarifimizi buradan inceleyebilirsiniz.

Yeşil Zeytin Ezmesi

Buram buram Ege mutfağı kokan yeşil zeytin ezmesi, siyah zeytin ezmesine göre çok daha hafif ve ferahlatıcı bir tada sahip. Siyah zeytin ezmesi daha kremamsı kıvama sahipken yeşil zeytin ezmesi taneli yapısıyla zeytinin tüm lezzetini korumaya devam ediyor. Sadece kahvaltıda değil akşam yemeklerinde de yer bulabilecek yeşil zeytin ezmesini henüz denemediyseniz, fırsat vermenizi mutlaka tavsiye ederiz.