Buketinizdeki çiçek türlerinden, makyajınızın ton uyumuna kadar her detayı düşünseniz de, hazır sayılmazsınız. Zira biz pastanıza da biraz ilgi göstermenizi öneriyoruz. Hayalinizde bir maket pasta yoksa, düğün gününüze tatlı dokunuşu yapacak pastayı hem tadıyla hem görüntüsüyle dikkatli seçmeniz gerekiyor.

Lezzetten ödün vermeyin.

Üzerinde kuş yuvası gibi ince detaylarla göz alıcı bir pasta seçtiniz ama sadece kek ve kremadan ibaret… Tadınız kaçabilir. Lezzeti ve malzemeleriyle damaklarda tat bırakacak bir pasta seçmeye özen göstermek gerek.

Renk uyumuna takılın.

Her ayrıntının birbiriyle uyumlu olmasına dikkat ettiğinizi biliyoruz. Pasta içinde de uyuma önem verin. Gelin çiçeğinizin ya da aksesuarlarınızın tamamlayıcısı gibi düşünün.

Konseptli düğün diyorlar.

Son dönemlerde düğünleri konsept olarak tasarlamak trend oldu. Retro, 60’lar, romantik gibi temalarda ilerliyorsanız pastanızın da bu stilde olması önemli. Zaten pasta üzerine minik gelin-damat yerleştirmenin de zamanı geçeli çok oldu…

Özgün olmayı deneyin.

Pastacılar tarafından sunulan standartlar yerine özgün olup, size ait anılara gönderme yapacak detaylara yer verin. Hayaliniz birlikte dünyayı gezmekse ya da kamp yapma tutkunuz varsa, bunu pastanıza taşıyın.

Sunum önemli.

Pastanızı klasik hazırlatmanıza gerek yok. Büyük standlarda her biri ayrı süslenmiş cupcake katları, makaronlardan pasta gibi alışılmışın dışında tercihleriniz de olabilir. Bu sunum özellikle kır düğünü ve açık büfe tipi organizasyonlar için mükemmel bir seçim.

Sade bırakmayı deneyin.

Son zamanlarda çok duymuşsunuzdur: Naked Cake. Bu terim, pastanın yüzeyinin pastacı kremasıyla sıvanmadan hazırlanması anlamına geliyor. Belki düğün pastanızı kendiniz yapmak istersiniz? O halde “EVET!.”