Güzel kokusu ve egzotik lezzeti ile birçoğumuzun keyifle tükettiği ananasın, tropikal meyveler arasında en çok tercih edilen meyve olduğunu biliyoruz. :) Biz de bu yazımızda ananasın bilinmeyen yönlerini detaylı bir şekilde ele alıp sizinle paylaşmak istedik.

Son dönemlerde popüler olan bu leziz meyve, damak tadımıza da oldukça hitap ediyor. Damağımızda tropik rüzgarlar estirirken aynı zaman da enfes lezzetiyle favori meyvelerimiz arasında yer ediniyor. :)

Haydi gelin ananas hakkında bilinmeyen birçok detaya birlikte göz atalım!

Ananas Nedir? 

Ananas, sıcak ülkelerde yetişen ve sıcak havayı oldukça seven ananasgiller familyasına ait; oldukça lezzetli, tatlı ama içecek olarak kullanıldığında oldukça hafif bir lezzete sahip olan tropik bir yaz meyvesidir. :)

 

Ananas Faydaları Nelerdir?

Hafif lezzeti ve aynı zamanda güzel kokusuyla bizi adeta büyüleyen ananasın faydalarının neler olduğunu biliyor muydunuz? Biz sizin için minik bir araştırma yaptık. Ananasın faydalarına bu yazımızda yer vermezsek olmaz dedik. Haydi gelin birlikte anansın faydalarının neler olduğuna bir göz atalım. :)

Ananas için kesinlikle C vitamini deposu diyebiliriz. :) İçerisindeki C vitamini, vücudunuzun hastalıklara karşı direnç kazanmasında oldukça etkilidir.

Bir diğer bilinen faydası ise lif bakımından zengin olmasıdır. Kesinlikle diyet menülerinizde tercih etmelisiniz.

Kalp hastalıklarını önlemede de oldukça etkili olan ananas, aynı zamanda eklem ağrılarını önlemek için de tüketilir. 

Kesinlikle dolaplarınızdan eksik etmeyin! :)

Ananas Nasıl Soyulur?

Birçok kişinin korkulu rüyası ananas nasıl soyulur ve nasıl yenir? Birçok kişinin ananas soymaktan korktuğu için “ananas kesmeden nasıl yenir” ya da “ananas soyulmadan nasıl yenir” gibi sorular sorduğunu biliyoruz. 

Egzotik lezzeti ve mis kokusuyla adeta büyüleyen ananas meyvesini soymak sizi korkutmasın. :) Doğru yöntemlerle ve gerekli malzemelerle hızlı ve rahat bir şekilde ananas soymak oldukça mümkün.

Haydi gelin ananas nasıl kesilir nasıl yenir, birlikte göz atalım. :)

Öncelikle aldığımız taze ananasın kabuklarını iyice yıkıyoruz. Sonrasında kesme tahtasının üzerine yatay bir şekilde koyup her iki ucundan ince halkalar halinde kesiyoruz. Ardından ananası dik bir konuma getirip kabuklarını olabildiğince ince bir şekilde kesiyoruz.

Ananası soymak korkulu rüyamız olmaktan çıktı ve artık soymayı da biliyoruz. :) Peki ananas nasıl yenir tane tane ya da ananas nasıl yenir pratik bir şekilde onları inceleyelim.

Ananasları soyduktan sonra bir parmak kalınlığında halka şeklinde kesmek oldukça pratik olacaktır. Bu yöntem, tane tane yemenizi de kolaylaştıracaktır. :)

Ananasın nasıl kesilip yendiğini öğrendik. Artık ananas ile yapabileceğiniz 3 enfes tarifimize geçebiliriz. :)

Ananas Kavun Cup

Kendinizi tropikal meyvelerin verdiği muhteşem tat ile şımartmaya ne dersiniz? Meyveli tatlı severlerin yerken lezzet şöleni yaşayacağı ananas kavun cup tarifi ile karşınızdayız. :) Özelikle yaz tatlısı diyebileceğimiz bu tarifimiz içerisinde ananas, mango, kavun ve karpuz lezzetlerini bir arada sunuyor.

Ananaslı Ters Turta

Turta severlerin gönlünde taht kuracak muhteşem bir ananaslı ters turta tarifi denemeye ne dersiniz? Vişne ve ananas severleri bir araya getiren ananaslı turta tarifimiz oldukça lezzetli ve çok pratik. Çok kısa bir sürede hazırlayabileceğiniz, aynı zamanda enfes bir lezzete sahip olan bu tatlımızı denemek için haydi sizi mutfağa alalım. :)

Hindistan Cevizli ve Ananaslı Hawaii

Yaz aylarında yerken ferahlayacağınız muhteşem bir tarif ile geldik son olarak. Evde yediğiniz dondurmanın lezzetine lezzet katacak, aynı zamanda 10 dakikada hazırlanacak Hindistan cevizli ve ananaslı hawai tarifimiz ile kendinizi tropik bir adada bulacaksınız. :)

Oldukça lezzetli meyvelerin uyumundan elde edilen bu tariflerimizi mutlaka denemelisiniz.