Bizim mutfağımızın da vazgeçilmezlerinden biri olan acı biberler yöresine göre farklılık gösteriyor. Farklı acı derecelerine, lezzetlere sahip olan acı biberler eklendikleri yemeğe farklı aromalar katarak lezzet arttırıcı bir görev üstleniyorlar. Dünya mutfağında da hemen hemen aynı mottoya sahip olan acı biberlerin bilinmeyen çeşitleri de mevcut.

 

Scoville acı ölçümü yapılarak tespit edilen dünyanın en acı biberlerin, hayallerinize sığmayacak kadar acı olduğunu belirtmek mümkün olacaktır.

 

Örnek vermek gerekirse; dünyanın en acı biberi olarak bilinen Carolina Biberi 2.200.000 SHU değerinde acıyken bizim sürekli yediğimiz sivri biber 5.000- 30.000 SHU acılık derecesine sahip. Carolina Biberi 2013 yılında Ed Currie tarafından tasarlanan ve ölçümler sonucu en acı biber ünvanını alan bir biber türü. İkinci sıradaysa Trinidad Morigo Scorpion bulunmakta. Kendisi ilk 2 milyon SHU’yu aşan biber ünvanına sahip. Bu biberin hayranlarından duyduğumuza göre, minik bir tutamıyla bile yemekleri inanılmaz lezzetli hale getiriyor. Aynı zamanda vücuttaki endorfin miktarını da oldukça yükseltiyor. Bir diğer biberse Trinidad Scorpion Butch T. Kendisi 1.463.700 SHU kadar acı. Ancak bu biberi kullanılırken eldiven, gözlük ve maske takmak şart, aksi halde fazlasıyla tahriş ettiği söyleniyor. Bhut Jolokia Chocolate'sa 800.000 - 1.001.304 SHU derecesiyle ismine aldırış edilmemesi gereken biberlerden bir diğeri. Oldukça nadir elde edilen ve hibritlenen bu biber köri ve chutney’lere lezzet katıyor. Bunun yanı sıra güçlü acı eşiğiyle de askeri silah yapımında kullanılıyor. Acı biber aynı zamanda kaya midyelerinin gemilerin altına yapışmamasını da sağlıyor. 'Trinidad Scorpion Cardi' adıyla bilinen acı biber boyayla karıştırılarak gemilerin altı boyanıyor ve böylelikle kaya midyeleri gemilerin altından uzak duruyor.

Dondurmanın içinde kullanılan yüksek derecede acı bir biber bile var, kendisi Caribben Red Habanero 300.000 - 475.000 SHU bu biber Meksika mutfağında bir çok yemeğe lezzet katıyor ama özelleştiği bir diğer alansa dondurma. Tüketicilere tarafından bu dondurma “Beyninizi ateşe veriyor ancak tat tomurcuklarınız bayram ediyor.” şeklinde tanımlanıyor. Dünyaca ünlü Jerk sosunun içinde ise Chocolate Haberneros bulunuyor, kendisi mükemmel salsa biberi olarak geçiyor ve meyvemsi bir aromaya sahip.