Hazırladığınız sos, çorba ya da yemeği servis etmeden önce tattığınızda acı olduğunu fark ettiniz ya da tatma şansınız olmadığı bir zamanda kazara tatlı yerine acı biber aldınız. Panik yapmayın, tüm bu olasılıkların çaresi mevcut. 

Acısı fazla kaçan çorba ya da yemeğin kurtarılmasıyla başlayalım. İlk olarak acısı fazla olan çorba ya da yemeğinize birkaç damla limon sıkarak acı seviyesini azaltabilirsiniz.

Bir diğer seçenek ise; eğer çorbanız pirinç ve erişte eklemek için uygunsa, bu malzemeleri ilave ederek acı etkisini hafifletebilirsiniz. Bir sonraki kurtarıcı malzeme ise; patates. Hazırladığınız acısı fazla kaçan sosa patates ekleyerek, acıyı çekmesini sağlayabilirsiniz.

Tatlı yerine acı çıkan biberlerinizin çözümüyle devam edelim. Öncelikle acı biberlerin çekirdeklerini ve iç kısmını bıçak yardımıyla alın. Ardından biberleri biraz tuza bastırın ve 10 dakika tuzda bekletin. Biberlerin üzerindeki tuzu temizledikten sonra acısı hafifletilmiş biberler yemeklerinizde kullanmak için hazır olacaktır.