Balıklar sizin de bildiğiniz üzere en hassas malzemelerden bir tanesi. Bu nedenle balık pişirirken court-bouillon gibi özel tekniklerden yararlanabilir ya da kağıtta pişirme gibi diğer malzemeler için pek tercih edilmeyen özel yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek püf nokta balığı fazla pişirmemek.

Bunun için renginin fazla solmamasına ve içerisindeki yağların fazla beyaza dönüşmemesine dikkat etmeniz yeterli.

Balık pişirme için kullanabileceğiniz en sağlıklı tekniklerden bir tanesi ızgara, bu teknikle balığa köz kokusu katabilir, sadece kendi yağıyla pişmesini sağlayabilirsiniz.

Bir başka yöntemse sotelemek.

Balığı biraz zeytinyağı ve biraz tuzla tavada soteleyebilirsiniz. Somon, palamut, ton gibi kalın kesimli balıklar için her bir tarafı 3-4 dakika yeterli olacaktır. Levrek, çipura, lüfer gibi filetolanan balıklar içinse 1-2 dakika balığın pişmesi için yeterlidir.

Üçüncü bir teknik olarak kağıtla pişirmeyi deneyebilirsiniz.

Yağlı bir kağıdın içine balığı yerleştirdikten sonra biraz aromatik (taze baharat, taze sebze, sos, hardal vs.) ve biraz da sıvı (şarap, sirke, limon suyu) ekledikten sonra kağıdın kenarlarından büzebilir ve balığına göre fırında yarım saatten az sürede pişirebilirsiniz.

Son olarak court-bouillon yani hızlı bir aromatik su hazırlayabilir ve balığı bu suyun içerinde 5-10 dakika poşeleyerek tüketebilirsiniz.