Beyaz et ya da kırmızı etle yapılan bazı tarifler marinasyon içerir; bunun sebebi etleri yumuşatmak olduğu kadar aynı zamanda lezzetlendirmek içindir. Çoğunlukla kuzu gibi güçlü kırmızı etler bir gün önceden marine edilirken, tavuk gibi beyaz etler pişirilmeden 6 saat önce marine edilebilir. Ancak, iş balığa geldiğinde süreler kısalır, soslar değişir...

Hangi balıklar marine edilir?

Bütün balık etleri marine edilebilir. Balıklar diğer etlere göre daha yumuşak ve kimi zaman daha yağlı olduğundan, marinasyon da eti lezzetlendirmek için kullanılır. Ne yerseniz yiyin, acıdan vazgeçemeyenlerdenseniz acılı marine sosu balık etinde de kullanabilirsiniz. Tuz, karabiber ve kırmızı biberle karıştırdığınız balık etlerinin içine 2-3 diş sarımsak ve zencefil rendesi, bir miktar zeytinyağı ve yarım limon suyu ilave edin. Acı seviyesini arttırmak için acı sos da kullanabilirsiniz.

 

Soyalı

Hem tuzlu hem asitli soya sosu balık marinasyonu için birebirdir. Ancak bu tarif için biz somon balığını öneriyoruz. Soyalı marinasyon için soya sosu, limon kabuğu rendesi, ince kıyılmış taze soğan ve sarımsağı bir kapta karıştırıp balığınızın üzerine dökün. Soya sosunun hali hazırda tuzlu olduğunu unutmayın, bu nedenle fazla tuz eklemekten kaçının.

 

Otlu

Özellikle levrek ve palamut gibi balıkları marine etmek için kullanılan bu marinasyon, bol miktarda taze ot içeriyor. Öncelikle maydanoz, kişniş ve dereotunu incecik kıyın. Daha sonra zeytinyağı, limon suyu ve ince kesilmiş soğanla karıştırın. Son olarak balığınıza ilave edin ve en az 1 saat marine edin. İsteğe göre pişirme sırasında içerisine Hindistan cevizi sütü ekleyip, egzotik bir tarif deneyebilirsiniz.