Badem ununun yapılışını anlatmadan önce, faydalarını bilmek gerek. Bilindiği gibi badem; protein, E vitamini, fosfor ve lif açısından oldukça zengin bir besin. Badem unu da aynı besin değerlerine sahip olduğu günümüzde beyaz una nazaran sıkça tercih edilen bir alternatif.

Kaliforniya Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalara göre, badem ununun bir bardağı yaklaşık 90 adet badem içeriyor ve vücudunuzun günlük E vitamini gereksinimini %100’ünden fazlasını sağlıyor. Sağlıklı yağların, makro ve mikro besin maddelerinin kombinasyonu olan badem unu enerji seviyenizi de yükseltmeye yardımcı oluyor.

Kurabiye, ekmek ya da pasta yapımında kullanabileceğiniz badem ununu evde hazırlamaksa oldukça kolay.

Badem Unu
250 gr çiğ badem
Sıcak su

1. Bademleri kaynar suyun içine koyun.
2. Yaklaşık 25 dakika bademleri suyun içinde bekletin.
3. Bademleri süzün ve elinizle üzerlerinde kalan kabukları soyun.
4. Kağıt peçete ya da havluyla bademleri kurulayın.
5. Mutfak robotunda bademleri un haline gelinceye kadar çekin.
6. Elde ettiğiniz badem ununu geniş bir tepsi içine dökün ve 15 dakika kurumasını bekleyin.
7. Daha sonra hava geçirmeyen bir kavanozda muhafaza ederek kullanabilirsiniz.

Glütensiz ve Besleyici: Nohut Unu Nasıl Yapılır?

Nohut, glüten içermeyen bir bakliyat olması sebebiyle özellikle çölyak hastaları, glütensiz beslenenlerin tercihidir. Hint, Bangladeş, Birmanya, Nepal, Pakistan ve Sri Lanka gibi mutfakların temel malzemesi nohut unu ise, bizim mutfaklarımıza da sık konuk olmaya başladı. Özellikle glütensiz beslenmede mutfaktaki baş yardımcı diyebiliriz. Nohut unu sıklıkla ekmek yapımında kullanılsa nohut ununda humus, krep, kek gibi farklı lezzetler de hazırlamak mümkün. Besin değeri açısından da oldukça zengin nohut unu nasıl yapılır, nohut ununun faydaları nelerdir, nohut unu ile ne yapılır diye soranları tarifimize alıyoruz.