Adım adım ilerleyerek geldik mi Ramazan ayının 18. gününe?

18. gün iftar menüsüyle karşınızdayız. Bugün, geleneksel ve pratik tariflerle dolu enfes bir lezzet yolculuğuna çıkacağız birlikte. Bu yolda pirinç çorbası da hazırlayacağız, yoğurt da mayalayacağız. Yeri gelecek zeytinyağlı biber dolmasının lezzetinden parmaklarımızı yiyeceğiz ve tabii dondurmalı güllacın mis kokusuyla büyülenmek de zirve noktamız olacak.

Haydi, on sekizinci gün iftar menüsüne geçelim!

Pirinç Çorbası Tarifi

Pirinç çorbası hem düşük kalorili, hem ekonomik hem de oldukça pratik bir çorba tarifi.

Bir saatten kısa sürede servise hazır olan bu enfes çorba tarifimizin malzeme listesi su, pirinç, Knorr Yayla Çorbası, yumurta sarısı, süzme yoğurt ve Knorr Kuru Nane içeriyor. Bir dilim kızarmış tam buğday ekmeğiyle servis edilince doyuruculuğu da tavan yapan pirinç çorbası tarifi tam iftar menülerine layık!

Zeytinyağlı Biber Dolması

Haydi bir tavada zeytinyağını ısıtalım ve soğanları kavuralım. Rendelenmiş domates, sıcak su ve pirinci ekleyip bir güzel pişirelim. Damak zevkimize göre iç malzemeleri ekleyerek 5 dakika daha pişirelim. Hazırladığımız harcı, sapı koparılmış ve çekirdekleri temizlenmiş dolmalık biberlerin içlerine dolduralım ve domates ile kapatalım. 

Küçük bir tencere içine koyduğumuz dolmaların üzerine zeytinyağı gezdirelim ve tabanına su koyarak kapağı kapatalım. 30 dakika kısık ateşte pişirdikten sonra servis edelim. Haydi, zeytinyağlı biber dolması tarifi hazırlayalım!

Ev Yapımı Yoğurt

Yoğurdu çorbaların yapımında kullanıyoruz, sosların içerisine ekliyoruz, keklerin hamuruna katıyoruz, böreklerin üzerlerine gezdiriyoruz diye saysak; günlerce bitmez kullanım alanlarımız.

Hepsini bir kenara bıraksak ve sadece yanına yakıştığı yemekleri saysak? Yok! Yine bitmez!

Yoğurt, özellikle de ev yapımıysa bol bol tüketilmeli, her tarifin yanına yancı olmalı. Hem faydasından hem de lezzetinden dolayı!

Sizinle paylaşacağımız ev yapımı yoğurt tarifi, kıvamı ve ekşilik oranıyla favoriniz olacak.

Dondurmalı Güllaç

Özellikle tüm gün tutulmuş orucun ardından yenen güllacın sütlü, ferah, leziz tadının bir eşi benzeri yok. Her kaşıkta mutluluk sağlıyor adeta bünyeye! Ramazan da gelmişken bu leziz tatlıyı bol bol hazırlayalım dedik, Ramazan 18. gün menüsüne ekledik.

Yoğurtlu analı kızlı çorba, zeytinyağlı biber dolması ve yoğurt gibi tariflerin ardından yine geleneksel bir Ramazan tatlısı olmazsa olmazdı çünkü!

Gül kokulu dondurmalı güllaç tarifini mutlaka denemelisiniz!