Birbirinden lezzetli tariflerle bugünün menüsüne göz atmak için aşağıya devam ediniz. Açılışı Tutmaç Çorbası tarifiyle yapıyor, Haşhaşlı Revaniye doğru çayları demliyoruz. Son olarak da sahur için önerdiğimiz tarife bekliyoruz. Buyursunlar…

Tutmaç Çorbası

Tutmaç, nohut, mercimek ve erişteyle yapılan doyurucu bir çorba. Bu üç malzeme de Türk mutfağı için temel besin sayılıyor. Bu sebeple de iftar sofrasına çok yakışıyor.

Tokat Usulü Etli Yaprak Sarma

Tokat yöresine özgü, bölgenin meşhur asma yaprakları ve pirzolayla hazırlanan etli dolma yemeği; Tokat Usulü Etli Yaprak Sarma tarifinin tadına doyamayacaksınız.

Ev Yapımı Yoğurt

Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan ve buzdolabının demirbaşlarından olan yoğurdu evde hazırlamak için vaktiniz bolsa yemeğin yanına da gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Hemen mayalamak için görselin üzerine tıklayın.

Haşhaşlı Revani

Klasik revani tarifine biraz daha tat katmak ister misiniz? Haşhaşlı revani tarifiyle iftar sonrasını tatlandırmak için tarifin detaylarını doğru görselin üzerine tıklayın.

Sahur

Muffin Kabında Omlet

Sahur sofralarınızı özgün tariflerle güzelleştirmek istiyorsanız muffin kabında omlet tarifi için kollarınızı sıvayın! Görselin üzerine tıklamanız yeterli.