Yaklaşık 4 bin yıldırçikolatanın farklı çeşitleri tüketiliyor. Bitter, sütlü ve beyaz derken her yıl birçok malzemeye sahip tonlarcaçikolataüretiliyor. Durum böyle olunca çikolata giderek çeşitleniyor. Ancak bugüne kadar kimse onun renginin pembe olabileceğini tahmin etmiyordu. Ta ki kısa bir süre önce sütlü, bitter ve beyaz çikolatadan sonra dünyanın dördüncü tür çikolatası 'Ruby' kayıtlara geçene kadar. Detaylıca anlatalım.

Ruby, Belçika kökenli kakao üreticisi firması Barry Callebaut’un, AR-GE merkezlerinin ve Jacobs Üniversitesi’nin işbirliğiyle 13 yıl sürençalışmaları sonucunda elde ediliyor. Bu yeni tür çikolata, ilk olarak Şanghay’da düzenlenen özel bir etkinlikte açıklanıyor. Rengiyle olduğu kadar tadıyla farkını hissettiren Ruby, keskin bir tat yerine daha hafif ve meyve aromalar veriyor.

Peki, pembe çikolatanın sırrı nedir? Hemen göz atalım.

Barry Callebaut, ruby çikolatanın üretim biçimini bir sır olarak saklıyor olsa da aromalı tadının ve karakteristik pembe renginin tamamen olduğunu söylüyor. Pembe renk, kakaonun işlenmesi sırasında ortaya çıkan bir tozdan kaynaklanıyor ve bu rengi elde etmek için herhangi bir meyve aroması ya da gıda boyası kullanılmıyor. Bu eşsiz Ruby çekirdekleri, Fildişi Sahili, Ekvador ve Brezilya’da yetiştiriliyor. Bitter çikolatanın acımsı yoğunluğundan, sütlü çikolatanın kremalı yumuşaklığından ve beyaz çikolatanın zengin tadından sonra Ruby, çikolata severlere bambaşka bir lezzet sunuyor.