Yemek yapmanın, karın doyurmanın yanı sıra birçok faydası olduğunu biliyor muydunuz? Mesela yemek yapmak aynı zamanda bir tür meditasyon. Zira yemek yaparken günlük düşüncelerinizi bir kenara bırakıyor, odaklanıyor ve anı yaşıyorsunuz. Ayrıca yemek yapmanın sonunda bir şeyler üretmek, güven, huzur ve mutluluk veriyor. 

Araştırmalara göre, yurt dışında birlikte yemek yaparken danışanlarını tedavi eden terapistlerin sayısı artıyor. Zor, kaotik hayatları olan insanların yemek yaparak rahatladıkları, kendilerine olan güvenlerinin arttığı ve stres attıkları gözlemleniyor. Hatta yemek yapmanın depresyona iyi geldiği düşünülüyor. Yapılan yemeği paylaşma duygusununsa insanın içindeki sevgiyi ortaya çıkardığına inanılıyor.

Bir diğer yandan yemek yapmak, kontrolü size veriyor. Pişirme tekniklerinde yinelenen hareketler, beyninizin ödül merkezlerini hareket geçiriyor. Herhangi bir anksiyete bozukluğunuz varsa, yemek pişirmek bundan kurtulmanıza yardımcı olabiliyor. Beklediğinizde farklı bir yemek bile yapsanız ortaya çıkardığınız sizin emeğiniz oluyor, ne yediğinizi biliyor ve böylelikle günün stresinden uzaklaşmış oluyorsunuz.