Chef

Dustin Hoffman, Robert Downey Jr, Scarlet Johansson ve bu dev kadroyu bir arada izlemenizi sağlayacak tek film: “Chef”. Yetenekli bir baş aşçı olarak şık bir restoranda çalışan Carl’ın bir sorunu vardır, yaratıcılığıyla yaptığı yemeklerin çalıştığı mekanın mönüsüne uymaması. Önemli bir gurme tarafından olumsuz eleştiri de alan Carl, her şeyi bırakıp kendi işinin başına geçme kararı alır. Kahramanımızın bu konuda en büyük destekçisi küçük oğludur. Zorlukları ve tatlılıkları bir arada görebileceğiniz bu filmi kaçırmamanızı öneririz.

https://www.youtube.com/watch?v=wgFws3AoIUY

Chocolat

Kasvetli bir Fransız kasabasında günlük hayat tüm sıradanlığıyla devam etmektedir; ta ki bir kadın ve kızı buraya taşınana kadar. Önceleri bu iki yabancıyı kabullenmekte zorlanan kasabalılar, sonra alışık olmadıkları bir hayata başlayacak ve çikolata dükkanı sahibi bu kadın sayesinde bambaşka güzelliklerle tanışacaklardır. Güzelliği ve naifliğiyle izleyiciyi bu filmde de büyüleyen Juliette Binoche’i başrolde birlikte izleyeceğimiz isimlerden biri ise Johnny Depp.

https://www.youtube.com/watch?v=692hOJq1KJE

Julie & Julia

İki gerçek hayat hikayesi, birbirleriyle hiç tanışmasalar da hayatları iç içe geçen iki kadın: Julie ve Julia. Julia’nın sıkı takipçisi olan Julie’nin yemek pişirmek ve mutfakla olan savaşı, ilginç bir süreçten geçecektir. Güzel kadın uzun uğraşlar sonucunda yeni bir yönünü ortaya çıkaracaktır. Yıllara rağmen güzelliğinden bir şey kaybetmemesiyle dikkatleri çeken Amerikalı oyuncu Meryl Streep’in başrolde olduğu bu yapımda, yönetmen koltuğunda Nora Ephron oturuyor.

http://www.imdb.com/video/imdb/vi77595161

Haute Cuisine

Bir film düşünün ki sıcaklığıyla sizi içine çeksin. Gerçek bir hikayeden uyarlanan “Haute Cuisine” işte tam böyle bir film. Fransa’nın en ünlü şeflerinden biri olarak adından sıkça söz ettiren Hortense Laborie, bir gün cumhurbaşkanından kendisinin özel aşçısı olması için teklif alır. Teklife hayli şaşıran kadın, bu sorumluluğu üstlenir. Ancak diğer çalışanlarla geçinmek o kadar kolay olmayacaktır. Catherine Frot’un başarılı oyunculuğunu sergilediği filmde yönetmen koltuğunda ise Christien Vincent’i görüyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=ls_qn38kmEY&spfreload=10

Ratatouille

Görebileceğiniz en sevimli farelerden biri olan Remy’in en büyük hayali bir gün aşçı olabilmektir. Şişko Remy, bu uğurda Paris’e doğru yola koyulur ve kendisini şehrin en iyi restoranında bulur. Mutfakta hali hazırda çalışan yeteneksiz bir aşçıyla işbirliği içinde çalışan sevimli faremiz hayallerine kavuşmuşsa da, bu o kadar kolay olmamıştır. Disney ve Pixar’ın ortak yapımı olan bu animasyon film, yediden yetmişe bayıla bayıla izleyeceğiniz türden.

https://www.youtube.com/watch?v=niD-jahFURUChef (2014)