Harika bir tarif keşfettiniz ve çok kaliteli malzemeler aldınız… Mükemmel bir yemek deneyimi için heveslendiniz ve işe koyuldunuz… Ama doğru sunum tabağını seçmezseniz, tüm bu senfoniyi kaybedebilirsiniz. Sadece tadının değil, nasıl göründüğünün de önemli olduğu yemek sunumlarından bahsediyoruz. 

Çoğu zaman ilk görüşte iştahınızı kabartmayan bir yemeğe yaklaşmak istemezsiniz, çünkü iyi bir yemek sadece damağınıza değil, gözünüze de hitap etmeli. Bu sebeple, nasıl tüm yemekleri aynı tip kaplarda pişirmiyorsanız her yiyecek için de doğru tabak seçimi yapmanız oldukça önemli. 

En temel kurallardan birisi, sulu yiyecekler için genellikle kenarları yukarı doğru kıvrımlı, yemeğin dökülmesini önleyecek tabaklar kullanmak ve tükettiğiniz besin katılaştıkça tabağı düzleştirmek. 

Ancak bazen alışılagelmiş yöntemlerin dışında sunumlara da açık olabilirsiniz; şık bir bardakta çorba ya da ıslak bir tatlıya yer vermek gibi. Böylece, hem yeni sunum teknikleri keşfedebilir hem de yemeklerinizin görüntüsünü daha cazip hale getirebilirsiniz. 

Yemeğe göre tabak seçimi yalnızca görüntü açısından değil, konforlu ve sağlıklı bir yemek deneyimi için de önemli. Örneğin, ahşap sunum tahtaları genellikle et ya da hamburger gibi yağlı yiyecekler için kullanılıyor fakat ahşabın yüzeyini temizlemek bu yiyeceklerden sonra oldukça zor hale gelebiliyor. Aynı şekilde bu ahşap tepsiler peynirler için de kullanıldığında bazı peynirlerin tadını etkileyebiliyor. Bu yüzden; kullandığınız tabakların malzemesi, temizliği, yemeğe göre kayganlığı ya da kaymazlığı gibi özellikler de en az yiyeceğinizin içeriği kadar önem taşıyor. Ama doğru tabak ile doğru yiyecek kombinlendiğinde de hem gözler hem de mideler tatmin oluyor.