Sanatın yemekle bir ilgisi olmalı...

Cemal Süreya, ‘Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama, kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı’ satırlarını yazdığında Türkiye’de henüz bir müze restoranı yoktu. Olsaydı, muhtemelen usta şair sözlerini hemen ‘sanatın yemekle bir ilgisi olmalı’ diye değiştirebilirdi. Öyle ki, yemenin her türü de sanat içeriğine bir şekilde dahil edilebiliyor. İster sanat yapıtları aracılığıyla olsun, ister müze ve galeriler içine yerleştirilen restoranlarıyla; kullanılan malzemeler, servis estetiği ve yemek alışkanlıklarının oluşturduğu kültür ve sanat her zaman iyi bir ikili oluşturuyor.

İstanbul Modern Restoran
Türkiye’nin ilk modern sanat müzesi olan İstanbul Modern’in restoranı da müzenin sanat galerisi kadar zengin bir mutfak kültürü sunuyor. Kahvaltıdan boğaz manzaralı bir akşam yemeğine kadar çeşitli menüleri bulunan restoran, ağırlıklı olarak deniz mahsulleri seçenekleri barındırsa da farklı mutfaklara ait tabaklar da hazırlıyor. Spesyali ise bademli sufle...

İstanbul Modern Müzesi şuan yenilendiği için restoranı kapalı, ancak müzenin açılmasıyla tekrardan çalışmaya başlayacağını umuyoruz.

Kılıçali Paşa Mahallesi, Meclis-i Mebusan Caddesi, Liman İşletmeleri Sahası, No 4, Beyoğlu, İstanbul

Sabancı Müzesi- MSA’nın Restoranı
Mutfak Sanatları Akademisi’nin profesyonel kadrosu ve öğrencilerinin ortak çalışmalarının uygulandığı MSA’nın Restoranı’nını diğer mekanlardan ayıran en önemli özelliği mevsimselliğe ve yöreselliğe önem veren menüsü. Sadece Türkiye’den değil, dünyanın tüm mutfaklarından ilham alan ve mevsiminde yetişen sebze ve meyvelerle çalışılan tabaklar, iyi yemek yemek isteyen herkesi Sabancı Müzesi’nin sergileriyle beraber keşfe çağırıyor.

Emirgan Mahallesi, Sakıp Sabancı Cd. No:42 34467 Sarıyer/Istanbul

Cermodern Restoran
Ankara’nın ilk çağdaş sanat müzesi olan Cermodern, hem ikonik mimarisi hem de düzenlediği sergilerdeki görkemli sanat eserleri ile yemek yeme keyfini arttırıyor. Küçük çiftliklerden ve bahçelerden alınan ürünlerle oluşturulan menüleriyle ‘ev yapımı yiyecek’ kültürünü pekiştiren ve Anadolulu ziraatçileri destekleyen Cermodern Restoran özel davet ve etkinlikler için de birebir.

Altınsoy Caddesi No:3 06101 Sıhhıye Ankara

Firuze
İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın çatı katına açılan yeni nesil meyhane konseptli Firuze, Akdeniz ve Ege bölgesinden mezeleriyle olduğu kadar Türkiye’nin diğer bölgelerinden tatları da İstanbul usulünde yeniden şekillendiriyor. Yalnızca yemek menüsüyle değil, geniş bir kırmızı şarap seçkisiyle de özellikle iş yemekleri, doğum günü kutlamaları ya da arkadaş toplantılarına alternatifler sunuyor. Meyhane kültüründe bulunan müzik dinletisi geleneği ise bu restoranda haftanın beş günü süren DJ performansına dönüşüyor.

Nejat Eczacıbaşı Binası Sadi Konuralp Caddesi No: 5, Şişhane, D:kat 6, 34433 Beyoğlu/İstanbul