Peynir kahvaltıdan akşam yemeğine ve hatta aperitiflere kadar her öğünde tercih edilen yegane gıda malzemesi diyebiliriz. Her ortama ve lezzete uygun bir peynir çeşidi bulmak da şüphesiz her daim mümkün. Hem Türk hem dünya mutfağı olarak peynir oldukça geniş bir yelpaze ile karşımıza çıkıyor. Her peynirin kullanım alanı farklı olduğu gibi aromaları ve yapıları da farklılık gösteriyor.

Türk mutfağına ve damak zevkine ait olan peynirler sıklıkla kahvaltıda ve hamur işlerinde tüketiliyor. Bunların en başında Çanakkale’den gelen Ezine peyniri geliyor. Yoğun aroması ve tuzlu lezzetiyle keçi, koyun ve inek sütünden yapılan çeşitleri bulunuyor. Sert ve yumuşak olarak bulduğumuz ezine, yağlı ve doyurucu peynir çeşitlerinden bir tanesi.

Erzurum ve Kars yöresinin aromatik peyniri ise Çeçil peyniri. Normal peynir anlayışından biraz farklı olarak tel tel yapılıyor ve oldukça tuzlu oluyor.

Otun peynire lezzet verdiği bir peynir ise Van Otlu Peyniri. İçerisinde farklı taze otları barındıran peynir, koyun sütünden yapılıyor ve oldukça aromatik bir lezzete sahip oluyor.

Mihaliç peyniri ise sert ve tuzlu peynir sınıfına giren bir peynir çeşidi, özellikle bol delikli olan cinsleri daha lezzetli olarak kabul ediliyor.
Lor peyniri ise yumuşak kıvamlı ve kremamsı bir peynir türü. Yağ oranı oldukça düşük olan bu peynir farklı yörelerde çeşitli sütlerle yapılıyor.
Son yıllarda sıklıkla tüketilen keçi peyniri adından da anlaşıldığı gibi keçi sütüyle yapılıyor. Alerjen oranı inek ve koyun sütüne göre daha az olan keçi sütü, özellikle bebek beslenmesinde tercih ediliyor.

Türk peynirlerinin temelini oluşturan bir diğer peynir türü ise kaşar peyniri Trakya ve Kars kaşarı. Farklı sütler ve bekletilme şekilleriyle hazırlanan bu peynir, tuz ve aroma oranı oldukça yüksek olmasından ötürü şarapla fazlasıyla uyum sağlıyor.
Tulum peyniri aroma olarak yüksek peynirlerden biri. İzmir ve Erzincan tulumu olarak ikiye ayrılan peynirler birbirlerinden oldukça farklı şekilde önümüze geliyor. Erzincan tulumu koyun sütünden yapılıp hayvan derisinde bekletilirken, İzmir tulumu ise inek ve koyun sütünden yapılıyor.