Tezgahta muhafaza edilmeyi tercih edecek bazı sebze ve meyveler var. Ya da tezgahın üstündeki küçük bir seramik tencerede. Ya da tüm kaşık ve çatalların bulunduğu çekmecenin altındaki bir dolapta.

Neden mi? Anlatıyoruz.

Patates
Patatesi buzdolabında saklamak içindeki nişastanın şekere dönüşmesine neden oluyor. Bu iyi bir durum gibi düşünülse de aslında malzemenin tadını bozuyor. Patatesin buzdolabına girmek istememesinin bir başka sebebiyse soğuğa maruz kaldığında kabuklarının pişerken kararması. Tüm bu sebeplerden dolayı patateslerin daha dayanaklı olması için serin, kuru ve karanlık bir ortamda saklamaya özen göstersin.

Sarımsak
Sarımsağın kokusunun ne kadar güçlü olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu nedenle buzdolabınızdaki diğer gıdalara sarımsak kokusunun sinmemesi ve sarımsağınızın hemen filizlenmemesi için oda sıcaklığında muhafaza etmeye dikkat edin. Bunun içinse sarımsakları üstü açık bir sepet içinde tezgah üstünde saklayabilirsiniz.

Domates
Yemeklerde, salatalarda yada kahvaltıda bolca tüketilen domates, soğuk havaya maruz kaldığında daha yavaş olgunlaşmıyor ve lezzetini kaybediyor. Bu nedenle domateslerin hemen olgunlaşıp yumuşamamaları için oda sıcaklığında, doğrudan güneş ışığı almayan bir ortamda saklamanızda fayda var.

Muz
Dünyada en çok tüketilen meyve olan muz da aynı domates gibi oda sıcaklığında olgunlaşıyor. Muzla ilgili püf noktaysa, olgunlaştıkları anda buzdolabında saklamanız gerektiği. Buzdolabında saklanan muzların kabukları kahverengileşse de bu sizi yanıltmasın, zira tadından hiçbir şey kaybetmiyorlar.

Avokado
Tropikal meyvelerden avokado, olgunlaşınca lezzetli olan yiyeceklerin başında geliyor. Bu nedenle avokadoların olgunlaşması için oda sıcaklığında muhafaza edilmeleri gerekiyor. Eğer avokadonun yarısını kullanıp diğer yarısını saklamak isterseniz de çekirdekli yarısını buzdolabında saklamanız kararma süresini biraz olsun uzatıyor.

Kavun
Yaz meyvesi olan kavun, oda ısısında saklandığında olgunlaşmaya devam ediyor, bu da biraz olsun şekerlenmesine ve tadının daha lezzetli olmasına neden oluyor. Kavunu kestikten sonra kalan kısmı yine buzdolabında saklamaya dikkat etmeniz gerekmekte.