Bazı mutfak eşyalarını kullandıktan sonra nasıl kolayca eski haline getirebileceğinizi merak ediyorsunuz değil mi?

Hemen anlatalım.

Uzun su bardakları, karaflar, rendeler…

Bunların hepsi de özel bir temizleme yöntemi gerektiriyor.

Zira ağzı dar karafların ya da bardakların dibine ulaşmak zor olduğu için dipte her zaman leke kalıyor. Merak etmeyin, bu sorunun çözümü var. Tek yapmanız gereken, dibinde tortu kalan karafların, uzun su bardaklarının ya da ağzı dar cam kavanozların içine sıcak doldurun ve bir adet limonun suyunu sıkın. Bu şekilde bir gece bekledikten sonra temiz suyla durulayın.

Havuç, soğan gibi gıdaları rendelerken bıçakların temizliği de sizi korkutmasın. Rendeyle işiniz bittikten sonra rendenin dişlerini bir ekmek parçasıyla ovuşturup ardından soğuk su ile yıkamanız, rendeyi ilk günkü gibi tertemiz yapacaktır.

Son olarak birkaç dakika dalgınlık ile dibi tutan tencereleri de temizlemek sizi yoruyor olabilir. Bunun için dibi tutan tencerelerinizi sirkeyle temizlemek mümkün. Yapmanız gereken; 2 çay bardağı suya, 2 çay bardağı sirke karıştırıp tencerenizin içine dökmek. Bunun için tencereyi ocağa alın ve kaynamaya bırakın. Birkaç dakika kaynadıktan sonra 4 tatlı kaşığı karbonat ekleyin. Köpürmeye başladıktan sonra tencereyi ocaktan alın ve suyun ılıması için 10-15 dakika bırakın. Son olarak süngerle dairesel hareketler çizerek tencerenizi temizleyin.

İşte bu kadar kolay.