Çoğu kaptan ve tekne mürettebatı yemek yapmayı çok iyi bilir. Bir nevi mecburiyetten yıllar içinde el becerilerini geliştirirler. Bu nedenle, genelde teknedeki mürettebatın elinden çıkan yemeğe güvenebilirsiniz. Ancak, kaptan güvertede siz mutfaktaysanız, teknedeki yemek menüsünü ele almanız an meselesi olabilir.

Öncelikle ana yemek olarak denizde olmanın avantajı gereği balık pişirmeyi tercih edebilirsiniz. Genelde, teknede oltayla yakalan balıklara ya da yüzmek için mola verilen koylarda zıpkınla avlanan balıklara ulaşmanız çok kolay olacaktır. Öyle ki, eğer Ege Denizi’ndeyseniz; palamut, lambuka ya sarpaya denk gelebilirsiniz. Bu balıkları tavada, buğulama usulü ya da teknenin durumuna göre ızgarada pişirebilirsiniz.

Tabii böyle güzel balıklar yaptıktan sonra yanına mutlaka bir salata yapmanız gerekebilir. Genelde bu salatayı domates, salatalık, soğan, yeşil biberden oluşan malzemelerle hızlıca hazırlayabilirsiniz. İsteğe göre, üzerine beyaz peynir ya da zeytin ekleyerek bu tarifi Yunan usulüne çevirebilirsiniz. Hatta, günümüzde meyveler de salataların içinde bol bol kullanıldığı için dolaptaki meyvelere de göz atabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra hazır salata soslarıyla da pratik bir şekilde salatanızı lezzetlendirebilirsiniz.

Teknelerin olmazsa olmazlarından biri de makarnadır. Genelde tekne mürettebatı, balık yemeyen biri olursa diye köşede kenarda bir paket makarna saklar. Balığın ya da hazırladığınız proteinin yanına hemen soslu bir makarna hazırlayabilirsiniz. Krema yerine domates ya da sadece zeytinyağı kullanmanız yaz günleri için daha hafif olacaktır. Bunun yanı sıra, makarnayı soğuk olarak da kullanabileceğinizi unutmayın. Hatta belki daha önceden hazırladığınız salatalarla da karıştırarak yeni bir tarif elde edebilirsiniz.

Son olarak, teknede çok fazla tatlı ikramı tercih edilmese de meyveli yoğurtlu tatlılar, karpuzdan çıkarılan toplarla hazırlanan meyve salataları ya da ızgara meyvelerle tatlı servisini başka bir seviyeye taşıyabilirsiniz.