Günlük hayatta yemek yapmaya vakit bulamıyor, sürekli dışarıdan yemek yemekten sıkılıyor ve bütçenizi zorladığınızı düşünüyorsanız, tek seferde bir haftalık yemek hazırlama rehberimiz tam size göre.

Takvim Hazırlama

Her gün aynı yemekleri yememek ve haftalık olarak vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve değerleri sağlayabilmek için işe takvim hazırlayarak başlayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken; kendinizi kandırmadan, beslenme alışkanlıklarınıza uygun, gerçekten yemekten keyif aldığınız tarifleri haftanın belirli günlerine dağıtmak. Geri kalan günlerdeyse yemeklerinize vücudunuzun ihtiyacı bulunan besinleri ilave etmek. Böylece, bir taraftan daha sağlıklı ve düzenli bir yeme-içme alışkanlığı kazanırken, diğer taraftan da sevdiğiniz yiyeceklerden ödün vermemiş olursunuz. 

Tarif Seçimi

Birçok kişi hafta içinde hem vejetaryen hem de et ağırlıklı beslenir. Siz bu durumu kendinize göre dengeleyebilir, kişisel zevklerinize göre modifiye edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus, haftalık alışveriş yaparken aldığınız tüm ürünleri tüketebileceğiniz tarifleri seçmek. Örneğin, on adet köfte hazırladıysanız bazılarını makarna ve salatayla tüketip, bir başka gün kalan köfteleri yoğurt ve domates sosla değerlendirebilirsiniz. Farklı tariflerle, aldığınız her bir üründen yeni lezzetler üretmeniz mümkün.

Yemekleri Hazırlama

Takvime uygun alışveriş listesi hazırladıktan ve tarifleri seçtikten sonra, sıra son olarak yemekleri uygulamaya geliyor. Bu aşamada yemekleri pişirdikten sonra saklamak için ayrı kaplara koymak ve tüketeceğiniz gün birleştirmek büyük önem taşıyor.